Před 6 lety vyjel korejský 'vlak míru'. KLDR linku po roce zastavila

Před šesti lety začal po více než půl století opět jezdit vlak mezi Severní a Jižní Koreou vlak. Přímá linka, do které všichni dávali naděje a Soul peníze, byla ale na příkaz Pchjongjangu po roce uzavřena. Spoj mnoho Korejců považovalo za symbol zlepšování vzájemných vztahů a věřilo, že by mohl pomoci i ke sjednocení obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté v pohraniční vesnici Panmundžon v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi | Zdroj: ČTK

Obnovené vlakové spojení mezi Jižní a Severní Koreou začalo fungovat přesně před šesti lety. To ze severokorejského příhraničního města Kesong poprvé cvičně vyrazila souprava na jih, tedy konkrétně do jihokorejské stanice Munsan.

20 kilometrů dlouhou trasu vlak obvykle projížděl bez pasažérů a někdy dokonce i bez nákladu. Primárně měl vozit z průmyslové zóny Kesong zboží na jih a v opačném směru dovážet suroviny. Firmy ale kvůli snadnější logistice raději využívaly silnice.

Vlak měl hlavně symbolický význam a mnoho Korejců věřilo, že by mohl být jedním z prvních kroků na cestě ke znovusjednocení.

KLDR ale spojení tolerovala jen asi rok. V listopadu 2008 severokorejští vůdci nechali linku v období ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi uzavřít. A šance na obnovení spoje jsou v současné době minimální.

Demilitarizovaná zóna v Koreji (DMZ) | Foto: Kateřina Procházková

Během přetrvávající krize na Korejském poloostrově nechal Pchjongjang před několika týdny uzavřít i poslední pojítko mezi Korejemi, společnou ekonomickou zónu v Kesongu, které měl vlak sloužit.

Komunistický režim Vyhostil všechny jihokorejské pracovníky, zrušil přímou telefonní linku mezi Soulem a Pchjongjangem a prozatím se odmítá vrátit k jakémukoliv dialogu.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme