Před 60 lety Američané poprvé vyzkoušeli atomovou bombu

Od výbuchu první atomové bomby v poušti amerického státu Nové Mexiko právě uplynulo 60 let. Získat jadernou zbraň bylo cílem utajovaného projektu Manhattan, který probíhal od roku 1942. Týmu vědců pod vedením Roberta Oppenheimera se v laboratořích Los Alamos podařilo v květnu 1945 dokončit vývoj atomové bomby, její účinek mělo ověřit pokusné odpálení v Novém Mexiku. Kulaté výročí pokusného výbuchu první atomové bomby přimělo před časem severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvalinu, aby se do oblasti Trinity Site, kde k tomu došlo, pokusil dostat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model bomby a C.O. Schmidt

Model bomby a C.O. Schmidt | Foto: Miroslav Konvalina

Vojenské prostory v okolí Trinity Site, kde testovali Američané v době, kdy už v Evropě druhá světová válka skončila, bombu s plutoniovým jádrem, nejsou tak úplně nepřístupné. Stačí trochu zapátrat a zjistíte, že na místo, kde "vyrostl" první atomový hřib na světě, se můžete vydat hned několikrát ročně.

"Mnoho lidí tam jezdí, otevírají jen jednou, dvakrát ročně na půl dne. Já bych tam nejel, myslím, že toho tam moc neuvidí," říká mi devětašedesátiletý taxikář v města Albuquerque Dave Kingston, jenž patří ke starší generaci obyvatel Nového Mexika, která si sice na pokusný výbuch nepamatuje, ale dodnes věří, že svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki zachránilo statisíce Američanů, kteří nemuseli projít krvavou invazí na japonské ostrovy.

Trinity Site je přístupná veřejnosti na začátku dubna a na začátku října. Mimořádně se tam mohli turisté podívat také 16. července 1995, kdy bylo 50. výročí operace Trinity.V atomovém muzeu v Albuquerque mají velkou černobílou fotografii 30 metrů vysoké věže, na jejímž vrcholu měla být puma odpálena. Lidé se fotografují i u maket atomových pum a děti v muzeu pořádají své narozeninové párty.

Pan C.O. Schmidt je už v důchodu, je dobrovolníkem v Atomovém muzeu a potvrzuje, že letos 16. července bude Trinity Site znovu otevřena veřejnosti. Lidé, kteří vyrazili už v 6 hodin ráno, si tam budou dnes prohlížet kráter, který má v průměru asi půl míle. Otevřen bude také opuštěný Smithův a McDonaldův rancherský domek pět kilometrů od místa exploze. Lidé tam uvidí plno fotografií pořízených v polovině 40. let. Čekají od jednoho do 10 tisíc návštěvníků za jediný den.

Další dobrovolník D. M. Ellett mi vysvětluje, že ve dny otevřených dveří na Trinity Site může do jinak uzavřeného vojenského prostoru jakýkoliv počet návštěvníků, kteří zaplatí asi 50 dolarů za autobusový výlet. Po 60 letech prý není na místě nebezpečná radiace. Nejbližší lidé byli ukryti téměř 10 kilometrů daleko a pan Smith mi říká, že při prvním atomovém výbuchu nikdo nezemřel, ani se nikomu neudělalo špatně. Radiace se pak měřila z amerického Šermenova tanku.

"Toto je vlajka, která ten den vlála ve vojenském kempu 10 mil od výbuchu," ukazuje mi pan Smith cár vlajky s hvězdami a pruhy. Přežil tlakovou vlnu, která rozbíjela okna až 190 kilometrů od místa ohlušujícího výbuchu. Občanům tehdy řekli, že vybuchl muniční sklad.

V současné době je Trinity Site součástí White Sands Missile Range, střelnice spravované americkou armádou, kam dodnes padají testovací rakety. To, co Američané vyzkoušeli před 60 lety zde v Novém Mexiku, způsobilo o pár týdnů později tragédii stovek tisíc lidí v japonském Nagasaki. Na test bomby Little Boy pro Hirošimu nebyl čas, Američané už věděli, že to bude fungovat. Na Trinity Site před 60 lety polechtali draka na ocase, ani šokující výsledek pokusné exploze už použití atomové pumy o pár týdnů později nezabránil.

.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme