Před 60 lety začala spojenecká invaze

6. červen 1944 - tento den vstoupil do historie jako den D. Spojenecké síly se tehdy vylodily na pobřeží francouzské Normandie a otevřely tak dlouho a netrpělivě očekávanou západní frontu. Vlily tak další naději do srdcí národů, které už pátým rokem strádaly pod německou okupací. V Normandii se dnes na plné obrátky rozběhnou oslavy. Těch nejvýznamnějších ceremoniálů se zúčastní nejvyšší představitelé 13 států včetně britské královny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský válečný hřbitov v Saint-Desir

britský válečný hřbitov v Saint-Desir | Foto: Jiří Hošek

Vůbec poprvé dorazí i ruský prezident Vladimir Putin a německý kancléř Gerhard Schröder. Za mimořádných bezpečnostních opatření přiletěl do Francie americký prezident George Bush. Než se zapojí do oslav operace Overlord, povečeří se svým francouzským kolegou Jacquesem Chirakem.

Pro veterány, pozvané hosty i přihlížející z řad turistů je připravena řada unikátních akcí. V městečku Saint-Mére-Église tak například odpoledne proběhne rekonstrukce výsadku americké 82. a 101. divize, které před šedesáti lety zaskočily Němce na Cotentinském poloostrově. Britský válečný veterán Stan Jackson z jednotky pro vyprošťování uvízlých tanků Radiožurnálu řekl, že Den D byl pro něj mimořádným zážitkem. "Vylodil jsem se na pláži Sword. Člověku z toho naskákala husí kůže. Byl jsem nabuzený, vzrušený! Trvá to dlouho, než se člověk přes tenhle zážitek přenese. Hodně dobrých kluků tam přišlo o život, takže je to pěkná dřina, než tyhle vzpomínky vypudíte z těla."

Těsně před půlnocí se v Bénouville uskuteční vzpomínková akce heroického britského kluzákového výsadku majora Howarda. Jen z Velké Británie míří po šedesáti letech opět do Normandie na 10 000 aktérů Invaze. Jeden z nich, 79letý George Marshden z pěšího regimentu vévody z Wellingtonu, si detaily vylodění vybavuje velmi dobře.

"Pamatuji si to tak podrobně hlavně proto, že během dne, kdy jsem se vylodil, což bylo 7. června, padlo několik mých kamarádů ze školy. Přesto jsem byl ale vždycky hrdý na to, že jsem v armádě. I když jsem utrpěl zranění, upsal jsem se armádě na plných 21 let, stejně, jako můj bratr."

Německo slaví poprvé po 60 letech otevřeně porážku hitlerovských vojsk a vylodění spojeneckých jednotek v Normandii. Poprvé se totiž oslav účastní i německý kancléř, který současně uctí památku svých padlých krajanů. Deník die Welt přináší rozhovor s britským vojenským historikem Johnem Keeganem, který ocenil hrdinství německých vojáků a vylodění na D-Day považuje z vojenského hlediska za nesporně bitvu důležitější než tu u Stalingradu. Sám Stalin kdysi prohlásil: historie této války nezná jinou takovou operaci co do šíření nasazení, velikosti a mistrovství jejího vedení. Německo nesporně těší první pozvání kancléře do Normandie, současně ale opozice Schrödera varovala, aby neopomenul také vojenské oběti na německé straně.

Zajímavosti o Vylodění, další přímá svědectví, fotografickou dokumentaci, nebo popis válečné techniky použité při invazi spojenců najdete na webu o 2. světové válce.

Rozhovor se Simone Dandois: Také osvobozovaní museli utíkat

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme