Před 65 lety Američané osvobodili koncentrační tábor Dachau

Americké jednotky před 65 lety osvobodily německý koncentrační tábor Dachau. Šlo o první stálý koncentrační tábor založený v březnu 1933 vládní koalicí NSDAP a Německé nacionální strany lidové na pozemku opuštěné muniční továrny poblíž města Dachau.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce u zdi koncentračního tábora

Západ slunce u zdi koncentračního tábora | Foto: Jiří Hošek

Mluví se o něm jako o prototypu pozdějších nacistických koncentračních táborů nejen na území Německa. Na jeho podobě se podílel velitel tábora a následně vrchní inspektor všech koncentračních táborů Theodor Eicke.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koncentračním táboře Dachau hovořil historik Michal Pehr ve Světě o desáté

Jak na Rádiu Česko připomněl politolog a historik Michal Pehr z Masarykova ústavu Akademie věd, původně byl tábor v Dachau určen pro politické odpůrce Adolfa Hitlera, když se na začátku roku 1933 ujal moci.

„Do Dachau plánovitě šli představitelé politických stran, směrů a skupin, které stály v opozici vůči Adolfu Hitlerovi. Především mám na mysli německé sociální demokraty, nebo obecně představitele německých levicových stran, německé komunisty. Z druhé strany to potom byli představitelé německých pravicových a křesťanských stran.“

„Následně byl do Dachau směrován také velký podíl duchovních ze všech církví, především katolické,“ uvedl Pehr.

Složení vězňů se v dalších letech ale postupně měnilo, zejména po roce 1938. Táborem za dobu jeho existence prošlo přes 200 tisíc vězňů zhruba ze 30 zemí, hlavně z těch, které nacistické Německo za války okupovalo.

Marika Táborská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme