Před 65 lety se poprvé ozvala znělka Svobodné Evropy. Stále vysílá do nesvobodných zemí

Svobodná Evropa vysílá už 65 let. První pravidelné vysílání do Československa začalo z Mnichova 1. května roku 1951. Stanice vznikla z iniciativy americké vlády, aby šířila objektivní informace do zemí s diktátorskými režimy ve střední a východní Evropě. Dlouhá léta sídlila v Mnichově, teď šíří objektivní informace z Prahy v 28 jazycích do 23 zemí východní Evropy a Asie, kde stále ještě nefungují svobodná média.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temná architektura bývalé budovy Federálního shromáždění

Temná architektura bývalé budovy Federálního shromáždění | Foto: Tomáš Adamec

Brzy po druhé světové válce se Evropa rozštěpila na dvě části. Rozdělovala ji železná opona. V roce 1946 to prohlásil britský politik Winston Churchill ve slavném projevu v americkém Fultonu:

„Od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu byla napříč kontinentem spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna starobylá hlavní města historických zemí střední a východní Evropy a všechna tato slavná města a obyvatelstvo kolem nich se ocitlo v oblasti, kterou musím nazvat sovětskou sférou, a všechna podléhají, ať už tak či onak, nejen sovětskému vlivu, ale i vysoké a v některých případech rostoucí míře ovládání z Moskvy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Svobodná Evropa vysílá už 65 let. Zajímal se Jaroslav Skalický

Jedinou možností, jak proniknout železnou oponou a svobodně informovat obyvatele nesvobodné části Evropy, byly rádiové vlny. Proto vznikla rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Její pravidelné vysílání z Mnichova začalo 1. května roku 1951.

Prvním ředitelem československé sekce byl legendární novinář Ferdinand Peroutka. Pro Spojené státy představoval spojení s demokratickou minulostí Československa.

„Jedna svobodná rozhlasová stanice v diktátorském režimu, to je revoluce. Neboť takový režim se zakládá na tom a udržuje se tím, že jen vláda smí mluvit a nikdo nesmí odpovídat, že každý může být obžalován a nikdo se nesmí bránit,“ říká v archivním záznamu Peroutka.

Jeden z mnoha bývalých sálů rádia Svobodná Evropa. | Foto: Tomáš Adamec

„Tři minuty před pátou hodinou ráno se ozvala znělka Svobodné Evropy a přečetl jsem krédo naší rozhlasové stanice: Zastáváme názor, že Evropa nemůže být rozdělena do dvou částí. Jedna její polovina nemůže žít svobodně a druhá v otroctví. Proto bojujeme proti zvůli moskevskému režimu, který zotročuje lid střední a východní Evropy,“ vzpomínal na první pravidelné vysílání hlasatel Jan Měkota.

S obsahem vysílání Svobodné Evropy seznámil její posluchače první programový ředitel Pavel Tigrid:

„Chceme vás informovat, popravdě a pravidelně o tom, co se děje ve svobodném západním světě. Budeme vám sdělovat, jak svobodný svět čelí sovětské agresi, jak se sjednocuje politicky i vojensky a jak myšlenka sjednocené Evropy nachází stále větší ohlas.“

Československo se vrátilo ke svobodě až v listopadu 1989. Od roku 1995 sídlí Svobodná Evropa v Praze.

Rádio Svobodná Evropa - historie | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme