Před 71 lety začala v Německu tzv. Křišťálová noc

Před 71 lety začal v německých městech pogrom na Židy. Státní a nacistické orgány rozpoutaly při tzv. Křišťálové noci útoky na židovské obyvatelstvo. Název vznikl kvůli střepům z rozbitých výkladních skříní, kterými byly pokryty ulice prakticky všech měst v Německu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davidova hvězda - symbol židovství i dnešního státu Izrael

Davidova hvězda - symbol židovství i dnešního státu Izrael

Asi stovka Židů noc z 9. na 10. listopadu nepřežila, 26 tisíc bylo zatčeno a odvezeno do koncentračních táborů, jejich majetek byl rozkraden, synagogy zničeny.

Podle historika Stanislava Kokošky z Ústavu soudobých dějin šlo o státem organizovaný pogrom.

Přehrát

00:00 / 00:00

O 71. výročí tzv. Křišťálové noci hovořil na Rádiu Česko historik Stanislav Kokoška z Ústavu soudobých dějin

"Rozhodně nešlo o žádnou spontánní akci, pokud by tomu tak bylo, neprobíhala by v celoněmeckém měřítku a neměla by jednotný ráz," uvedl Kokoška ve vysílání Rádia Česko.

Jen záminka nebyla podle něj předem připravena, stal se jí nakonec atentát na radu německého velvyslanectví v Paříži von Ratha.

"Už ve stejný den, 9. listopadu, se konalo shromáždění nacistických špiček v Mnichově, kde Goebbels vyzval, aby tento atentát byl využit k akci proti Židům. Pogrom byl organizován po linii NSDAP i gestapa, které ještě v noci začalo vydávat pokyny, jak by ta akce měla být organizována," popsal Kokoška.

Po Křišťálové noci začal atak na Židy jako celek

Dodal, že té době v Německu už platily norimberské zákony, vedla se protižidovská propaganda, docházelo k bojkotu židovských obchodů, od roku 1933 byli Židé vylučováni ze státních úřadů a vyháněni z kultury, ale v tomto případě šlo jen o úspěšné Židy.

"Křišťálová noc, která trvala od 9. do 11. listopadu, ale znamenala atak na Židy jako celek, jejich totální vyloučení ze společnosti," vysvětlil Kokoška s tím, že už 12. listopadu se konala porada k řešení židovské otázky,

Tam bylo řečeno, že tyto události mají být využity k tomu, aby se Třetí říše zmocnila židovského majetku a donutila Židy k vystěhování. Následovala celá řada administrativních opatření - židovské děti začaly být hned na to vylučovány ze škol, Židé neměli přístup do divadel, atd.

Vzniklé škody si museli zaplatit sami

Zvláštní přípis později podle Kokošky stanovil, že na škody napáchané během Křišťálové noci se nevztahují platné pojistné smlouvy. Židé nakonec museli škody zaplatit sami.

Tomáš Pavlíček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme