Před 80 lety se rodiče A. Dubčeka vydali do Kyrgyzstánu
Alexander Dubček strávil dětství v sovětském Kyrgyzstánu. Jako čtyřletý chlapec tam odjel se svými rodiči, kteří byli příslušníky vystěhovaleckému projektu Interhelpo. Od jeho odjezdu do tehdejšího Sovětského svazu uplynulo právě osmdesát let.
Přicházím k malému domku, který se topí v zeleni, vypráví reportér Jaromír Marek. Maličký dvorek není dlážděný, udusaná hlína je tvrdá jako beton. Zpuchřelá omítka na domě s nízkou střechou se vzdouvá.
Na zápraží sedí paní Vasilenková, stará žena s šátkem na hlavě. V domě, který dnes obývá, prožil dětství Alexander Dubček. Jak říká paní Vasilenková, vše je jak bylo, nic se nepřestavovalo.
Interhelpo
Jak se Dubček v Kyrgyzstánu ocitl? Spolu se svými rodiči sem přijel jako čtyřletý chlapec v roce 1925. Jeho rodiče totiž patřili ke komunisty organizovanému vystěhovaleckému projektu Interhelpo. Během dvacátých let odjelo budovat socialismus jedenáct stovek lidí. Mezi nimi i malý Alexander s rodiči.
Jaromír Marek v Odpoledním Radiožurnálu o Alexandru Dubčekovi v projektu Interhelpo
„Když vzpomínal , tak i na veselé příhody. Jednou se vyšvihl do hřbetu velblouda a ten se s ním vydal daleko do stepi. Našli ho až hluboko v noci,“ vzpomíná na vyprávění svého otce Peter Dubček. Dětství jeho otce ale nebylo ani zdaleka tak idylické.
Sovětský model socialismu
Jak říká historik Pavol Pollák, malý Dubček byl svědkem i krutosti sovětského režimu. „Když z Ukrajiny přicházely vlaky s kulaky, otevírali vagóny a padali z nich mrtví lidé – on to všechno viděl.“
„Tam se v realitě setkal s tím, co znamená sovětský, stalinistický model socialismu,“ doplňuje bývalý Dubčekův tajemník Ivan Laluha.
Českoslovenští družstevníci položili v Kirgizii základy průmyslu i moderního zemědělství, záhy se ale i oni dostávají do hledáčku sovětských orgánů.
Když ve 30. letech přijde období velkého teroru, jsou mezi popravenými i Češi a Slováci. Kdo ještě může, vrací se do Československa, včetně rodiny Alexandra Dubčeka. Kdo neodjede včas, toho stihne krutý trest.
Družstvo Interhelpo je zestátněno a komunu ovládají Rusové. V Kyrgyzstánu ale dodnes žijí potomci českých vystěhovalců. Nesou sice příjmení jako Horáček, Šmíd nebo Cajzl, česky ale už dávno nemluví.