Před americkým soudem řeší týrání v Abú Ghrajb

Před vojenským soudem na základně Ford Hood v Texasu pokračovalo projednávání případu amerického záložníka Charlese Granera. Obžaloba v zahajovacím prohlášení předložila řadu fotografií zachycujících týrání iráckých vězňů. Obhajoba odmítá obvinění této klíčové postavy týrání ve věznici Abú Ghrajb, která také organizovala vězeňské pyramidy zachycené na fotografiích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Granerův obhájce srovnal vršení nahých iráckých vězňů do pyramid s vystoupeními amerických roztleskávaček. To podle něj není mučení - stejně tak, jako za mučení nelze považovat to, že přítelkyně Granera vojínka Lynndie Englandová držela na vodítku nahého vězně. Jděte do nákupních středisek, na letiště, všude uvidíte děti, které jejich rodiče drží na vodítku, tvrdil advokát.

Obhájce Charlese Granera označil všechny zdokumentované praktiky za přípustné prostředky, jak udržet vězně pod kontrolou a připomněl, že některé z nich se běžně používají v amerických věznicích. Vláda prezidenta Bush přičetla celý skandál malé skupině vojáků a prosazuje za nového ministra spravedlnosti Alberta Gonzálese, který prosazoval politiku, vedoucí až ke skandálům s vězni v Iráku a na Guantánamu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme