Před americkým vojenským tribunálem stane vojín Manning, hlavní zdroj WikiLeaks

Na vojenské základně v americkém Fort Meade dnes stane před vojenským soudcem Bradley Manning. Čtyřiadvacetiletý vojín má být souzen za to, že v roce 2010 předal internetovému serveru WikiLeaks statisíce utajovaných dokumentů a diplomatických depeší. Hrozí mu za to doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Právníci Bradleyho Manninga budou při předběžném slyšení usilovat o zrušení žaloby. Tvrdí, že byl při věznění na základně Quantico v letech 2010 až 2011 podrobený nelidskému zacházení.

Trávil prý 23 hodin denně v malé cele na samotce a několik nocí musel spát nahý. Byl se za ním podívat i zvláštní vyšetřovatel OSN, který označil podmínky za nehumánní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje i zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Neočekává se ale, že by tribunál k jeho stížnostem přihlédl. Jestli všechno bude tak, jak předpokládají žalobci, půjde případ před řádný vojenský soud.

Manning čelí celkem 22 bodů obžaloby. Tím nejzávažnějším je, že pomáhal nepříteli a dopouštěl se špionáže. Hrozí mu za to doživotní vězení. Podle některých zdrojů by mohli jeho právníci přistoupit na to, že připustí vinu v méně závažných bodech žaloby, aby jejich klient nečelil těm nejvážnějším.

Případ v USA sledují hlavně levicoví liberální aktivisté nebo lidé jako známý dokumentarista Michael Moore, kteří dlouhodobě usilují o jeho propuštění. Pro ně je Manning hrdinou.

Proces by měl začít 4. února a trvat asi šest týdnů.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme