Před britskými domy se objevily typicky vykrojené dýně

Svátek čarodějnic se často spojuje se svátkem všech svatých. Celkem to neudivuje, zvláště vezmeme-li v úvahu, že už podle prastaré pohanské tradice máme 31. října duchovně nejblíže k našim zesnulým předkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Halloween | Foto: kidsdomain.com

Anglické slovo pro svátek čarodějnic halloween zní nejen strašidelně samo o sobě, zároveň je šikovnou zkratkou někdejšího delšího spojení allhallow-even - v překladu "předvečer všech posvěcených".

Před lidskými příbytky v Británii se ve středu večer jako každým rokem objevily dýně s vykrájenými otvory pro oči a zuby a se světlem uvnitř. To aby se všichni, co jdou kolem, báli čarodějnic. Také to znamená, že v dotyčném příbytku jsou děti vítány na čarodějnickou koledu zvanou trick or treat.

Noviny Daily Mail ještě před svátkem čarodějnic, které v Británii mohou být obojího pohlaví, otiskly přehled deseti hradů a zámků, kde opravdu straší.

Jsou mezi nimi dva zámky, které mě zaujaly - jednak Blickling Hall ve východoanglickém hrabství Norfolk, kde se objevuje bezhlavá postava druhé manželky Jindřicha VIII. Anny Boleynové s hlavou v klíně, a Hughenden Manor v hrabství Buckinghamshire, kde se na návštěvníky u schodiště směje premiér z druhé poloviny 19. století Benjamin Disraeli.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme