Před britskými soudy stanou po nepokojích až 2 tisíce obviněných

Britské soudy mají na stolech nebývalý počet obvinění. Po nepokojích z minulého týdne řeší případy několika tisíc lidí obviněných z účasti na násilnostech, drancování a žhářství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejpostiženější londýnská čtvrť Tottenham den po nepokojích (11. 8. 2011)

Nejpostiženější londýnská čtvrť Tottenham den po nepokojích (11. 8. 2011) | Foto: Filip Jandourek

Soudy v Londýně a dalších velkých městech, kde došlo k násilnostem, mají napilno. Pokračuje také zatýkání účastníků nepokojů minulého týdne na základě rozboru záběrů ze stovek pouličních kamer.

Dnes před soudem stanul teprve 16letý mladík obviněný z vraždy. Její oběti se stal 68letý důchodce Richard Mannigton Bowes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Londýna se do Odpoledního Radiožurnálu přihlásil spolupracovník Milan Kocourek

Muž se snažil zabránit chuligánům v zapalování popelnic v západolondýnské čtvrti Ealing. Útočníci ho surově zbili a po třech dnech v nemocnici zraněním podlehl.

Obviněný mladík se kromě vraždy zodpovídá z násilného rušení veřejného pořádku a má na svědomí také čtyři krádeže.

Během nepokojů bylo zavražděno celkem šest osob, z toho tři v Birminghamu. Londýnská policie dosud zatkla přes 1600 lidí a z nich téměř jeden tisíc obžalovala z trestných činů. Podle odhadů toto číslo stoupne až na dva tisíce.

Londýnský starosta Boris Johnson prohlásil, že každý odsouzený pachatel by měl být donucen, aby se osobně omluvil postiženým. Starosta také chce, aby z usvědčených pachatelů vznikl úklidový útvar k vyčištění města od následků výtržností.

Nejpostiženější londýnská čtvrť Tottenham den po nepokojích (11. 8. 2011) | Foto: Filip Jandourek

Úřadovna premiéra potvrdila, že bude zahájeno nezávislé vyšetřování příčin nepokojů. Podle předběžných odhadů napáchané škody jen v Londýně činí 100 milionů liber.

Premiér David Cameron v rámci boje proti kriminálním živlům hodlá do Británie pozvat známého amerického "superpolicistu" Billa Brattona. Ten si zapsal úspěchy při potírání zločinu v Los Angeles a v New Yorku.

To se ale nelíbí britským policistů. Vadí jim, že Bratton je Američan, proti nimž mají Britové často námitky, a tvrdí, že v řadách domácí policie jsou dostatečné zkušenosti k tomu, aby bylo možné gangsterství potírat.

Za výtržnictví výpověď z obecního bytu, navrhuje ministr

Ministr práce a důchodů Iain Duncan Smith pak přišel s opatřením, podle kterého by někteří výtržníci mohli dostat výpověď z obecních bytů.

Ministr argumentuje tím, že člověk odsouzený z násilného trestného činu se provinil proti komunitě, a proto pozbyl práva nejenom na ubytování, které komunita subvencuje, ale také na další sociální dávky. O podobných případech by podle něj měly rozhodovat soudy.

Některé dobročinné organizace se však domnívají, že vykázání celých rodin z jejich bytů bude mít za následek vytvoření nových bezdomovců, čímž se problémy ještě zhorší.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme