Před čtyřiceti lety odstartovalo Apollo 11 k cestě na Měsíc

Právě dnes uplyne 40 let od startu Apolla 11 k cestě na Měsíc. Důležitý milník při dobývání vesmíru ve Spojených státech připomínají nejen média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apollo 11 na Měsíci | Foto: archiv autora

Kennedyho prezidentská knihovna připravila k výročí startu Apolla 11 zvláštní webové stránky . Kdo je navštíví, může tam, v reálném čase posunutém o 40 let sledovat průběh letu. Najde tam odkazy na audio a video archivní nahrávky, které se budou postupně oživovat s tím, jak bude 40. výročí bude postupovat.

Vlastní program má i populární Národní muzeum letectví a kosmonautiky ve Washingtonu, zvlášť si výročí připomínají v Houstonu, kde je řídící středisko vesmírných letů.

Přistání prvního člověka na Měsíci si dnes můžete připomenout i v Praze

Od sedmnácti hodin v pražském Americkém centru začíná multimediální pořad ke 40. výročí vzletu Apolla 11. V centru budou vystaveny dokumenty a předměty, které s tímto legendárním letem souvisí.

"Bude zde také velká beseda, které se zúčastní jak experti na kosmonautiku, tak i ti, kteří přímo sledovali start. To znamená Karel Pacner, který byl přímo na místě startu na Floridě za Mladou frontu, nebo Antonín Vítek, který reportoval celou událost České televizi. A budou tady i další experti jako Tomáš Přibyl nebo ředitel kosmické agentury Jan Kolář," řekl Českému rozhlasu ředitel pražského Amerického centra Miroslav Konvalina.

Mise Apollo 11 odstartovala 16. července 1969 a jako první dosáhla povrchu Měsíce s lidskou posádkou. Jednalo se o 31. let lodě pilotovaný posádkou z naší planety. Velitelem mise byl Neil Armstrong, který spolu s Edwinem "Buzzem" Aldrinem přistál na Měsíci 20. července 1969.

POSLECHNĚTE SI PŘÍSPĚVEK NA TÉMA V MP3:

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek, Kristina Blümelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme