Před deseti lety začala v Rusku éra Vladimira Putina

Rusko si dnes připomíná deset let od velkého politického zemětřesení. Přesně v pravé poledne 31. prosince roku 1999 oznámil šokovanému národu tehdejší prezident Boris Jelcin, že opouští svůj úřad. Vládu předal do rukou tehdejšího premiéra Vladimira Putina, který zůstává i dekádu poté nejvlivnější postavou ruské politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

Boris Jelcin, první postsovětský lídr Ruska, svou rezignací několik měsíců před řádným termínem voleb šokoval svou zemi i celý svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nástup Vladimira Putina k moci připomněla ve vysílání Radiožurnálu zpravodajka Lenka Kabrhelová

Pouhá dvě procenta Rusů dnes ale mají za to, že odchod z Kremlu před deseti lety byl chybou. Dvě třetiny lidí naopak považují řešení za správné ve všech ohledech.

Popularita zesnulého exprezidenta Jelcina v posledních letech jeho úřadu prudce klesala, na čemž se kromě jiného podepsaly i spekulace o těžkém alkoholismu a špatný zdravotní stav.

Sílilo přesvědčení, že Jelcin není schopen stát řídit. Celá 90. léta byla obdobím zásadních ekonomických a společenských změn, které měly na mnoho lidí až devastující dopad. Řada obyvatel přišla hned dvakrát o úspory.

Putin přebíral nefungující stát

Právě v závěru roku 1999 se Rusko vzpamatovávalo z ekonomického kolapsu, na Kavkaze zuřila druhá čečenská válka a mnoho analytiků poznamenává, že stát jako takový v podstatě nefungoval.

Více než desetina Rusů má ovšem dodnes za to, že hlavním motivem překvapivé rezignace bylo usnadnit cestu k moci tehdejšímu premiérovi Vladimiru Putinovi.

Bývalý důstojník KGB poté v pozměněném termínu voleb porazil zaskočené konkurenty a i dnes, necelé dva roky po odchodu z Kremlu, zůstává nejvlivnějším mužem ruské politiky.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme