Před devadesáti lety ztroskotal Titanic

Od zkázy Titanicu uplynulo přesně 90 let. V anglickém přístavu Southampton, odkud 10. dubna 1912 na svou první a poslední cestu vyplul, si jedno z nejhorších a zároveň také nejzáhadnějších lodních neštěstí připomínají tematickou výstavou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Millvina Deanová

Millvina Deanová | Zdroj: ČTK

Výstavu slavnostně otevřela devadesátiletá slečna Millvina Deanová, která je jednou z mála zbývajících osob, jež zkázu Titanicu přežily. Její otec při potopení luxusního parníku zahynul spolu s patnácti stovkami dalších cestujících. Jí se ale spolu s matkou podařilo dostat do záchranného člunu a přežít.

Southampton byl domovským přístavem Titanicu, odkud se loď vydala na svou první a také poslední plavbu. Na výstavě jsou nové snímky ze sesterské lodi Olympic a výpovědi svědků, kteří tragédii přežili. Slečna Deanová v den 90. výročí zkázy lodi odhalí pamětní plaketu na budově bývalého ústředí společnosti White Star Line, která Titanic vlastnila.

Stavbu Titanicu na objednávku White Star Line zahájila loděnice Harland and Wolff v Belfastu v roce 1909. Titanic byl spuštěn na vodu 31. května 1911. Na svou premiérovou plavbu do New Yorku se vydal v pravé poledne 10. dubna 1912. Nalodilo se přes 2200 lidí, převážně zámožných pasažérů. Na palubě bylo také několika Čechů.

V osudný čtvrtý den plavby bylo mrazivé jasné počasí a posádka obdržela asi šest varování před výskytem ledovců. Titanic plul velkou rychlostí 22 uzlů, což bylo pro pozdější události zřejmě rozhodující. Hlídka sice zahlédla temný předmět půl míle před lodí, těžce manévrovatelný obr se mu ale nestačil vyhnout a pravobokem do ledovce dvacet minut před půlnocí narazil. Během pouhých dvou a půl hodiny šel Titanic ke dnu.

Na dva kusy rozlomený vrak, ležící na mořském dně v hloubce přes 3000 metrů 640 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu, se podařilo objevit až v roce 1985. Kolem příčin potopení údajně nepotopitelné lodi stále totiž panují rozpory a ani týmy vědců dosud nedokázaly dát jasnou odpověď na otázku, proč se jedno z nejhorších lodních neštěstí v historii stalo.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme