Před dvaceti lety napadla irácká armáda Kuvajt

Přesně před dvaceti roky napadla vojska tehdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna sousední Kuvajt. Anexí ropného emirátu získal Irák kontrolu nad pětinou světových zásob ropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní irák

Dnešní irák | Foto: CBC, Kanada

Příčinou agrese byl nedostatek všeho, který panoval po osmileté válce Iráku s Íránem. Po ní byl Irák naprosto vyčerpán. Během války poskytoval Kuvajt Iráku peníze a své přístavy a po válce chtěl své peníze zpátky. Požadoval čtrnáct miliard dolarů.

Irák také obviňoval Kuvajt, že svévolně snižoval cenu ropy. Krize se stále vyhrocovala a nakonec druhého srpna 1990 vstoupila irácká armáda do Kuvajtu. Vyhnala vládnoucí rod, dosadila tam loutkovou vládu a Kuvajt připojila k území Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek mluvil na Rádiu Česko o irácké invazi do Kuvajtu

Obsazení bylo bleskové. Začalo ve dvě hodiny ráno. Za čtyři hodiny bylo obsazeno hlavní město Kuvajtu a druhý den celá země.

I reakce byla velmi rychlá. Druhý den přijala Rada bezpečnosti OSN známou rezoluci číslo 660, která anexi odsoudila a vyzvala Irák, aby opustila obsazené území. Následovala rezoluce číslo 661 o sankcích vůči Iráku. Bagdád ale rezoluce dlouho ignoroval.

V lednu následujícího roku zahájila mezinárodní koalice pod vedením Američanů válku proti Iráku, protože Saddám Husajn se odmítl z Kuvajtu stáhnout. Měsíc a půl trvající konflikt skončil rozdrcením irácké armády a osvobozením Kuvajtu.

Do operace Pouštní bouře se zapojilo dvaatřicet států

Rada bezpečnosti proto schválila vojenské řešení Saddámovy umíněnosti. Zaplatili za to především iráčtí vojáci a civilisté. Do operace Pouštní bouře se zapojili vojáci z třiceti dvou států včetně tehdejšího Československa.

Mezi bojujícími stranami nebyl zásadní rozdíl v počtu lidí ve zbrani. Technologická převaha mezinárodní koalice byla ale ohromná. Irácká armáda prakticky nereagovala na masivní nálety spojenců a jejich pozemní ofenziva skončila úprkem, zajetím nebo smrtí mnoha tisíců iráckých vojáků.

Válka přinesla střet dvou koncepcí vedení války. Na jedné straně to byla irácká, která sázela na konvenční vedení bitev s pěchotou atd. Na druhé straně stáli spojenci, kteří vedli válku nového věku, když poprvé masivně nasadili nové technologie.

Celý svět díky televizi CNN přímé přenosy z války, které nabízela i Československá televize.

Jaromír Marek, Jan Prokeš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme