Před dvěma lety začala válka v Iráku

Před dvěma lety - v noci na 20. března - zaútočili spojenci vedení Američany na Irák. Akce nazvaná irácká svoboda začala v půl čtvrté ráno středoevropského času. Spojenci provedli sérii náletů na Bagdád a na cíle v jižním Iráku. Saddám Husajn vyzval v televizi Iráčany k odporu. V prvních dnech války byly reakce místních obyvatel byly různé. "Nepotřebujeme tu žádné Američany, Brity nebo někoho jiného." Jiný byl optimistější. "Všechno je teď lepší, pro mne i celou rodinu."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Za tři týdny dobyli koaliční vojáci Bagdád a Saddámův režim padl. 1. května 2003 oznámil americký prezident George Bush konec velkých bojových operací. Cesta k míru a demokracii byla ještě vzdálená. Bombové útoky a násilnosti jsou v Iráku na denním pořádku dodnes. V zemi zahynulo přes 1500 koaličních vojáků. Údaje o počtu iráckých obětí se různí. Některé zdroje mluví o 20 tisících, jiné uvádějí dokonce 100 tisíc mrtvých Iráčanů.

Na obou pobřežích Spojených států a v Kanadě proti válce v Iráku protestovaly tisíce lidé. Protestující vyšli do ulic New Yorku, Los Angeles, Toronta, ale také města Fayetteville ve státě Severní Karolína, kde je jedna z největších vojenských základen. Protesty ale byly slabší než dříve. Tři tisíce demonstrantů, kteří pochodovaly Fayttevillem, požadovaly návrat vojáků domů. Pentagon tento týden slíbil, že když bude pokračovat pozitivní vývoj, který nastal po iráckých volbách, požadavkům na stahování z Iráku ještě letos částečně vyhoví.

Američané mají v Iráku asi 150 tisíc mužů a žen v uniformách a tuto vojenskou přítomnost mohou zredukovat na 138 tisíc vojáků, pokud se podaří zefektivnit výcvik iráckých jednotek. Prezident Bush ale zároveň ujistil, že se nevzdá preventivních útoků tam, kde se objeví vážné hrozby.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme