Před jihoafrickým soudem by mohl vypovídat Krejčířův syn, požaduje to prokuratura

Jihoafrická prokuratura chce vyslechnout syna Radovana Krejčíře - Denise. Podezřívá ho, že je zapletený do vraždy Sama Issy - podnikatele a někdejšího spolupracovníka uprchlého českého podnikatele. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že se Denis skrývá v Česku. Jak Českému rozhlasu řekl detektiv Paul O´Sullivan, dostat Denise Krejčíře do JAR ale nebude jednoduché.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. 2. 12. 2013

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. 2. 12. 2013 | Foto: Robert Mikoláš

„Denis dříve tvrdil, že se do Jižní Afriky vrátit chce. Myslím ale, že je to falešné přání. On moc dobře ví, že zpět nemůže, jinak by mohl skončit ve vězení se svým otcem," uvedl detektiv Paul O´Sullivan.

"Stejně tak nechce zpět ani matka Radovana Krejčíře, protože ta by za mříže mohla jít také. Zástupci tří generací Krejčířovy rodiny by se tak dostali do vězení - kam ale podle mě patří,“ dodal.

Před soudem v Jihoafrické republice dnes stanul Radovan Krejčíř a další osoby obviněné z vraždy podnikatele Sama Issy v roce 2013. Soud podle serveru EWN odročil jednání na 7. července, kdy se má jednat o Krejčířově žádosti o propuštění na kauci. Jeho advokátka uvedla, že se bojí o život.

Před deseti lety, 18. června 2005, utekl Radovan Krejčíř české policii. Stalo se to během domovní prohlídky jeho vily v Černošicích u Prahy. Od té doby žije v zahraničí, nejprve na Seychelských ostrovech, poté odjel do Jihoafrické republiky. V Česku už přitom byl odsouzen k 10,5 roku vězení za daňové úniky, Praha ale zatím marně žádá Pretorii o jeho vydání. Kvůli násilné i majetkové trestné činnosti ho stíhá také jihoafrická policie, která ho podezírá i ze spáchání několika vražd.

Prokuratura žádala odklad o několik měsíců, aby mohla vyslechnout Krejčířova syna Denise a několik dalších lidí, kteří jsou podle ní do Issovy vraždy také zapleteni.

Podle jihoafrických zdrojů Krejčíř viditelně zhubl a v koženém saku a džínsech vypadal štíhlý. Čech je ve vazbě od listopadu 2013 a souzen je v několika kauzách.

Ta, která se projednávala dnes, se týká vraždy jeho někdejšího spolupracovníka Issy, který byl 12. října 2013 zastřelen z vedle stojícího auta více než 30 ranami, když se svým autem zastavil na semaforu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview.

Podle médií obchodoval s drogami, Krejčíř mu dlužil vysokou částku peněz a Issa po něm prý dluh vymáhal.

Z vraždy Issy byly dosud kromě Krejčíře obžalovány další tři osoby - Nkanyiso Mafunda, Siboniso Mia a Mfaniseni Siphiwe Memela. Přibyl k nim čtvrtý Mike Grigorov, který byl minulý týden zatčen pro podezření, že měl odstranit svědky ochotné svědčit proti Krejčířovi.

Krejčířova obhájkyně se vyslovila proti odročení soudu, protože je to podle ní ztráta času. Řekla také, že Krejčířovi dnes ráno, když nasedal do policejního auta, vyhrožoval Nkosana "Zabiják" Ximba. Varoval ho prý, že má ve vězení konexe na dva gangy a mohl by ho nechat zabít.

Ximba byl součástí policejního týmu, který Krejčíře v listopadu 2013 zatkl a Čech čelí obvinění, že usiloval o jeho vraždu, připomíná News24.

ČTK, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme