Před káhirským sídlem premiéra přišel o život další demonstrant

Fyzicky zabránit příchodu dosazeného premiéra al-Ganzúrího do jeho nového pracoviště chtěli demonstranti v Káhiře. Při zásahu pořádkových sil zemřel jeden mladík, když ho srazilo policejní auto. Situace v Egyptě i po několika dnech silných protestů zůstává napjatá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují před sídlem egyptské vlády v Káhiře.

Lidé protestují před sídlem egyptské vlády v Káhiře. | Zdroj: Reuters

Revoluční síly odmítají staronového premiéra Kamála al-Ganzúrího, dosazeného ve středu vojenskou radou. Večer mají revolucionáři oficiálně vyhlásit vlastní Vládu národní spásy, kterou vytvoří známý opoziční politik a bývalý předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad al-Baradeí.

Tato alternativní vláda, složená ze zástupců všech politických proudů, by ihned převzala veškerou moc z rukou armády. Stále silněji jsou ale slyšet hlasy mluvčích takzvané mlčící většiny. Ti odmítají nejnovější události na náměstí Tahrír a podporují setrvání armády u moci až do konce přechodného období. V egyptské veřejnosti se tak prohlubuje zásadní rozkol.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme