Před kanadskou ambasádou ve Vídni čekaly od rána na víza desítky Čechů

Dnes naposledy mohou občané České republiky cestovat do Kanady bez víza. Povolení ke vstupu do země vyřídí na letišti po příletu. Od zítřka pak všichni cestující s českým pasem musí mít vízum už vydané zastupitelským úřadem ve Vídni. K němu teď míří všichni, kteří cestu do Kanady plánují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krabice pro žádosti o vízum | Zdroj: ČTK

Na chodníku před českou ambasádou čekali čeští turisté ve frontě už od brzkých ranních hodin. "Spal jsem tady na chodníku ve spacáku a jsem padesátý na řadě, všichni spali přede mnou," řekl reportérovi Radiožurnálu jeden z nich.

Mezi žadateli o vízum nepanuje dobrá nálada, lidé jsou unavení a rozmrzelí kvůli komplikacím s dovolenou. Zlobí se také na českou vládu, že o zavedení víz neinformovala dřív.

"Prý měli Kanaďané říct, že víza do 14 dnů zavedou, takže si myslím, že jsme tohle nemuseli vyřizovat dva dny před synovým odletem," poznamenala matka studenta, který se chytá na jazykový kurz.

Už včera, kdy vízová povinnost pro Čechy začala platit, přijelo osobně do Vídně přibližně dvacet Čechů. Dnes dopoledne odevzdalo potřebné formuláře dalších více než sto. Odpoledne si zajdou na ambasádu znovu, tentokrát pro rozhodnutí, zda vízum dostanou, či nikoliv.

Kanadská ambasáda slíbila, že celá procedura nebude trvat dlouho a žadatelé při osobní návštěvě vše zařídí na místě. Kvůli očekávanému náporu zájemců údajně také přijme větší počet zaměstnanců schopných mluvit česky. Za žádost o krátkodobé vízum vybírá velvyslanectví 45 eur, tedy přibližně 1200 korun.

Mezitím v úterý pozdě večer našeho přistála v Torontu pravidelný spoj Českých aerolinií s necelými dvěma stovkami pasažérů. Český generální konzul v tomto kanadském městě Richard Krpač pro ČTK uvedl, že všichni čeští občané byli na území Kanady vpuštěni a že se nikdo z nich na jeho úřad neobrátil s žádostí o pomoc. Další linka ČSA do Toronta odletěla z Ruzyně dnes po 11. hodině.

Barroso: Komise předloží zprávu ke kanadským vízům asi v září

Česká republika zavedla jako protiopatření víza pro kanadské diplomaty a čeká na reakci Evropské unie. Se žádostí o uplatnění principu solidarity a reciproční zavedení víz pro všechny Kanaďany se na šéfa Evropské komise José Manuela Barrosa obrátil premiér Jan Fischer.

Barroso dnes na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku řekl, že EK vydá zprávu, ve které bude reagovat na česko-kanadský spor o víza, asi až v září. Výsledkem analýzy může být návrh, aby ostatní země sedmadvacítky zavedly víza vůči Kanadě. Takový postup by ale musely po dalších až 90 dnech schválit členské státy.

Premiér Fischer si uvědomuje, že evropská procedura je dlouhá. Přesto ale nevěří, že by Kanada mohla víza ještě před evropskou odpovědí sama zrušit. "Velmi bych si přál, kdyby kanadské tempo a ochota byly rychlejší, než trvá evropská procedura, nicméně jsem realista," uvedl Fischer.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney se recipročních opatření neobává. Odmítá také snahu České republiky o uplatnění principu solidarity v Evropské unii. Kenney připomněl, že kanadský premiér Stephen Harper o problému narůstajícího počtu českých žádostí o azyl v Kanadě mluvil už loni v únoru se svým tehdejším protějškem Mirkem Topolánkem.

Od té doby se Kanada s českými úřady snažila najít řešení tohoto problému. "Pokud je tu kritika, pak by měla znít: Proč jste čekali tak dlouho?," řekl Kenney a dodal, že cílem obnovení vízové povinnosti, kterou Kanada pro české občany zrušila v roce 2007, je udržitelnost kanadského imigračního systému. Z České republiky přijíždělo do Kanady po Mexiku nejvíc žadatelů o azyl. Zatímco v roce 2006 jich bylo pět, od zrušení víz již více než 3000. O azyl žádají hlavně Romové.

K tématu si můžete také přečíst:
Vláda zavádí protiopatření za kanadská víza
Kanada obnovila víza, Praha chystá reakci a žádá solidaritu EU
Kanada od úterý zavádí víza pro Českou republiku
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Martin Hromádka, Pavel Polák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme