Před mešitou v Káhiře vybuchla nálož, zemřela francouzská turistka

Smrt francouzské turistky a zranění dalších 20 lidí si vyžádal výbuch bomby v egyptské Káhiře. Nálož explodovala před Husajnovou mešitou poblíž slavného bazaru Chán al-Chalílí ve stejnojmenné čtvrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

útok před Husajnovou mešitou v Káhiře | Zdroj: ČTK

Oficiální bilanci útoku potvrdilo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Původní zprávy egyptských bezpečnostních sil uváděly čtyři mrtvé včetně dvou zahraničních turistů.

Smrt turistky z Francie potvrdilo i francouzské ministerstvo zahraničí. Mezi zraněnými je dalších 13 francouzských turistů, tři občané Saúdské Arábie a čtyři Egypťané. Stav šesti zraněných je vážný.

Podle policisty zasahujícího na místě útoku vybuchla malá nálož před kavárnou v sousedství mešity a lidé utrpěli zranění od úlomků kamení a odštípnutého mramoru. Očití svědci vypověděli, že výbušné zařízení hodil útočník projíždějící na motocyklu. Policisté prý navíc bezpečně zneškodnili druhou nálož, která měla zvýraznit rozsah neštěstí.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, okolnosti ale naznačují, že byl namířený proti zahraničním turistům. Islámští radikálové útočí v nejlidnatější arabské zemi na cizince proto, aby ochromili zdejší turistický ruch, na kterém je Egypt hodně závislý, a napomohli tím k pádu prozápadního režimu.

Naposledy udeřili extremisté před necelými třemi roky - sebevražedné atentáty v letovisku Dahab nepřežilo šest cizinců. Několik měsíců před tím usmrtila série krvavých útoků v Šarm aš-Šajchu desítku cizinců včetně jednoho Čecha, celkem pak nejméně 70 lidí. Nejvíce zahraničních turistů, skoro 60, hlavně Švýcarů, ale zahynulo v roce 1997 při útoku u vchodu do chrámu královny Hatšepsut u Luxoru.

Káhirská čtvrť Chán al-Chalílí, která je střediskem prodeje suvenýrů, šperků i tradičních výrobků, se naposledy stala terčem atentátu v dubnu 2005, kdy tu sebevražedný útočník odpálil podomácku vyrobenou nálož a zabil dva Francouze a jednoho Američana.

Martin Hromádka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme