Před palestinským parlamentem se střílelo

V palestinském Ramalláhu dnes vypukla krátká přestřelka mezi stoupenci radikálního Hamasu a příznivci Fatahu. Oba tábory se do sebe pustily kamením a nakrátko se ozvala také střelba.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojenci z hnutí Hamas mezi svými příznivci

Ozbrojenci z hnutí Hamas mezi svými příznivci | Foto: AFP

Ke srážkám došlo při pochodu aktivistů Hamasu u sídla palestinského parlamentu. Stoupenci hnutí Hamas pochodovali městem a oslavovali vítězství po volbách po oznámení prvních dílčích výsledků. Obě dvě strany nakonec společně dosáhly zastavení násilných srážek. Palestinská policie pak oddělila obě znesvářené tábory.

Hnutí Fatah uznalo vítězství Hamasu ve volbách a přešlo do opozice. Premiér Ahmad Kurája podal demisi a prezident autonomie požádal Hamas o sestavení vlády. Očekává se, že hnutí Hamas získá mezi 73 a 78 křesly v autonomním parlamentu.

Izraelská vláda věnovala výsledku palestinských voleb mimořádné zasedání, jehož výsledky neoznámila.

Evropská komise přislíbila spolupracovat s jakoukoli palestinskou vládou, která bude využívat mírových prostředků. Francie zdůrazňuje nutnost uznání státu Izrael. Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval Hamas ke složení zbraní, pokud se chce zapojit do demokratického procesu.

Obdobně americký prezident George Bush řekl, že hnutí Hamas nemůže být partnerem mírových jednání, pokud se nezřekne násilí. "Spojené státy nepodporují politickou stranu, která usiluje o zničení Izraele. A tito lidé se musí zříci násilnické části své platformy," řekl Bush.

Americká vláda poslala Hamasu jasný vzkaz, že s ním nebude jednat a sníží ekonomickou pomoc Palestincům. Hnutí Hamas považujeme za teroristickou organizaci, řekl mluvčí Bílého domu Scot McClellan a dodal, že v současné situaci nevidí žádnou změnu. Zámořští pozorovatelé doufají, že Hamás postupně zmírní svou politiku, tak jako to udělal v minulosti Fatah.

Bývalý blízkovýchodní vyjednavač George Mitchel se domnívá, že Hamas bude muset zmírnit svá stanoviska, aby s ním někdo vůbec jednal. Bývalý Kongresman Mitchell ale připomněl, že prezident Bush si přál rozvoj demokracie na blízkém východě a úspěch Hamasu vzešel z demokratických a pokojných voleb s vysokou účastí.

"I když se nám nelíbí výsledek, není pravděpodobné, že by americká vláda změnila svou pozici. Není to totiž jen americká pozice, ale mnohých dalších. Hamas nemůže držet armádu a pokračovat v kampani násilí na jedné straně a vyjednávat s vládami na straně druhé," řekl Mitchell.

Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme