Před pěti lety havarovali polští piloti u Smolenska i kvůli tlaku nadřízených

Havárii polského vládního letadla před pěti lety zavinili piloti. Byli ale pod tlakem nadřízených. Vyplývá to z nových přepisů hovorů z pilotní kabiny, o které se opírá polská rozhlasová stanice RMF-FM. Opozice považuje dokument za podvrh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií

Prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií | Foto: Tomáš Adamec

V kabině vládního letadla byl do poslední chvíle s piloty tehdejší velitel polských vzdušných sil generál Andrzej Blasik.

Ještě několik desítek sekund před havárií údajně piloty vybízel, aby se pokusili přistát. Podle nových přepisů jim říkal, že to bude snadné.

„To, co stanice RMF-FM dnes publikovala, ukazuje, že piloty k přistání za velmi špatných povětrnostních podmínek nabádal jejich nejvyšší šéf, takže pro ně by bylo velmi těžké to odmítnout,“ popisuje zpravodaj ČRo v Polsku Vít Pohanka.

Vojenská prokuratura ale upozornila, že nově zveřejněné přepisy rozhovorů z pilotní kabiny nejsou přesné a obsahují chyby.

Spekulace o spinkutí

Opoziční strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, jehož bratr, tehdejší prezident při havárii zemřel, označuje přepis za plagiát. Není prý náhodou, že se objevil v médiích právě teď, několik dnů před 5. výročím jedné z nejhorších tragédií polského národa.

Strana Právo a spravedlnost také spekuluje, že letecká katastrofa u Smolensku mohla být polsko-ruským spiknutím.

„Spekulacím částečně napomáhá i skutečnost, že ruské úřady dosud nevydaly trosky letadla ke zkoumání do Polska,“ dodává Pohanka.

Letoun v husté mlze zavadil o stromy

Na vojenském letišti v ruském Smolensku havaroval 10. dubna 2010 v 8.41 letecký speciál Tu-154. Posádka letounu se snažila přistát v husté mlze. Letadlo ale zachytilo křídlem o vrcholky stromů a zřítilo se.

Na palubě byl i prezident Lech Kaczyński, jeho žena, šéfové armády a další význačné osobnosti ze všech sfér veřejného života.

Místo letecké tragédie u Smolenska | Foto: Telewizja Polska, S. A.

Celkem zahynulo 96 lidí. Delegace letěla uctít památku obětí katyňského masakru při příležitosti 70. výročí této události.

Polsko se následně ponořilo do smutku a nejen média nazvala nehodu "druhou Katyní". V předčasných volbách 20. června si pak lidé vybírali nového prezidenta.

Kandidoval i bratr zemřelého prezidenta, šéf konzervativní strany Právo a spravedlnost, Jaroslaw Kaczyński. V červencovém druhém kole ale prohrál s Bronislavem Komorowským z tehdy vládnoucí liberální Občanské platformy.

Souběh více chyb

Vyšetřovací komise dospěla k jednoznačnému závěru. Speciál havaroval kvůli chybám pilotů, ruských dispečerů na letišti, špatně zvládnuté organizaci letu z polské strany i omylům ve školení pilotů.

Polští vyšetřovatelé se letos v březnu rozhodli obvinit dva ruské občany z podílu na havárii. Podle vojenské prokuratury neměli vůbec povolit přistávací manévr v tak špatném počasí, jaké tehdy ve Smolensku panovalo.

Vztahy Ruska a Polska jsou v poslední době napjaté, a to především kvůli konfliktu na Ukrajině.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme