Před pěti lety uvěznil sesuv v chilském dole 33 horníků. Odškodnění se nedočkali

Byl to zázrak v chilské poušti Atacama. Ze závalu v měděném dole u města Copiapó se z hloubky 700 metrů podařilo zachránit 33 horníků. Důl se zhroutil 5. srpna 2010, tedy přesně před pěti lety. Po zachránění byli horníci slavní a známí. Měli dostat odškodné a různé výhody, zůstalo ale jen u slibů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění horníci dorazili | Foto: Jan Říha

Po výbuchu v dole San José v poušti Atacama si všichni mysleli, že horníci nemohli explozi a sesuv horniny přežít. Chilské televize ale 22. srpna přinesly první záběry s nimi.

Podařilo se jim totiž uniknout do nezasažené štoly a všech 33 mužů bylo v pořádku. Záchrana přišla po 70 dnech jejich pobytu v temnotě a izolaci pod zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh horníků, kteří po důlním neštěstí strávili pod zemí 70 dní, připomněl Pavel Novák

Když 13. a 14. října vyjeli posupně všichni ve speciální kapsli na povrch, byli slavní a mohli se stát celebritami.

Měli vidinu bohatého odškodnění. Na něj ale nedošlo a většina z nich pravidelně navštěvuje psychiatry.

Někteří horníci měli psychické problémy bezprostředně, u jiných se projevily se zpožděním.

Například tehdy 27letý Carlos Barrios začal následky prožitého stresu pociťovat až po dvou letech. Po incidentu dál pracoval v dole, hrál fotbal a neměl psychické potíže. Poté ale začal mít noční můry a bál se tmy. Na lécích, které dostal od doktora, si vytvořil závislost.

Prokuratura před dvěma lety uzavřela vyšetřování s tím, že za neštěstí nemohla těžební společnost. Z 33 zachráněných horníků se tak milionáři nestali. Čtrnáct nejstarších z nich dostalo státní důchod několik set dolarů měsíčně. Ostatní těžko shánějí práci.

Peníze od filmařů?

Jejich sdružení alespoň začalo prodávat suvenýry připomínající záchranu. Trička, hrnečky a medaile s nápisem „33 zázračných" jsou k dostání na letištích nebo u turistických atrakcí Chile.

O záchraně mužů natočila americká produkce také film Los 33. Producenti slíbili horníkům podíl na zisku z prodeje vstupenek.

Diváky osobně pozval do kin představitel jedné z hlavních rolí Antonio Banderas. Tento týden se také zúčastnil slavnostní premiéry filmu v Santiagu de Chile.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme