Před prezidentským palácem v Jemenu vybuchla bomba, zranila tři lidi

Podomácku vyrobená nálož explodovala před prezidentským palácem v Jemenu. Zranila tři šíitské ozbrojence, kteří budovu hlídali. Útok se stal den poté, co šíitské milice nechaly rozpustit jemenský parlament a formálně převzaly moc nad zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před prezidentským palácem v Jemenu vybuchla bomba | Zdroj: Reuters

O posledním vývoji v zemi v noci jednala i Rada bezpečnosti OSN. Chce zprostředkovat jednání mezi znepřátelenými stranami a pomoct v hledání diplomatického a demokratického řešení krize.

Šíitští povstalci ze severu Jemenu od ledna začali postupovat dále na jih země a obsadili i hlavní město Saná. Následně rezignovali jak jemenský premiér, tak prezident.

Severní a Jižní Jemen se sjednotily teprve v roce 1990. Po rezignaci vlády a prezidenta rostou také obavy z Al-Káidy, která může bezvládí využít k nové ofenzivě.

Právě organizacím, jako je Al-Káida, vyhovuje jakékoliv oslabení státní nebo centrální moci a Jemen je pro Al-Káidu už delší dobu hlavní základnou. Al-Káida v Jemenu ovládá celou jednu provincii a další území.

Zdeněk Novák, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme