Před projevem Mayové o podobě brexitu se dál propadl kurz libry

Kurz britské libry se před úterním zásadním projevem premiérky Theresy Mayové o brexitu propadl na hranici 1,20 dolaru a chvíli i pod ní. Přiblížil se tak znovu třicetiletému minimu. Kurz tlačí dolů strach z možného odchodu Británie z jednotného evropského trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová se stala novou premiérkou Velké Británie | Zdroj: Reuters

Finanční trhy zneklidňuje i takový detail, že úřad premiérky v Downing Street stále neprozradil, kdy přesně Mayová ostře očekávaný projev pronese. Nejen evropští lídři, ale i britská veřejnost očekává, že ministerská předsedkyně konečně poodhalí pilíře britské vyjednávací pozice.

Na veřejnost prosáklo, že by šéfka londýnské vlády mohla označit odchod z jednotného trhu i celní unie coby reálnou možnost. Kurz libry vůči dolaru, který od červnového referenda ztratil zhruba 20 procent své hodnoty, to znovu poslalo dolů.

Podle americké banky JP Morgan se ale nedá předpovědět, jak moc by tzv. tvrdá varianta brexitu britskou libru nakonec skutečně oslabila.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme