Před půl rokem v Rusku zavraždili Borise Němcova. Kdo si jeho likvidaci objednal, stále není jasné

Ruská opozice si připomněla půl roku od brutální vraždy známého politika a vědce Borise Němcova. Na most, kde byl Němcov zavražděn, lidé stále přinášejí květiny a aktivisté sbírají podpisy pro petici za mezinárodní vyšetření zločinu. Ruské vyšetřování neodhalilo a zřejmě ani nikdy neodhalí skutečné viníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Velký zamoskvorecký most přišlo několik stovek lidí

Na Velký zamoskvorecký most přišlo několik stovek lidí | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na Velký zamoskvorecký most, který si přátelé a sympatizanti přejmenovali na Němcovův most, přišlo několik stovek lidí.

Na místě se nejprve odehrálo improvizované představení založené na textech Borise Němcova, ve kterých mluví o jakémsi mostu. Ten se mu stal osudným 27. února letošního roku půlhodiny před půlnocí.

Paní Tamara Ovsjanikovová chodí s květinami na tento improvizovaný pomník na mostu pravidelně. Často tady prý přemýšlí o tom, proč Němcova zavraždili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od vraždy Borise Němcova uplynulo půl roku. Kdo si objednal jeho likvidaci, stále není jasné. Na místě natáčel zpravodaj Martin Dorazín

„Jaký byl cíl vraždy? Stejný jako v případě vražd Galiny Starovojtovové, Anny Politkovské, uvěznění Michaila Chodorkovského a mnoha dalších. Režim se chce zbavit lidí, kteří jsou nebo byli skutečnými osobnostmi, lidí přemýšlivých, kteří nabízejí společnosti něco zajímavého a světlejšího,“ říká Ovsjanikovová.

Němcova sice v prezidentských volbách nevolila, ale přesto ho považuje za statečného a čestného člověka.

„Poslouchali ho, někdo ho chápal, někdo ne, ale byl to živý, silný a mladý člověk. Pro Rusko mohl udělat hodně dobrého. Takové lidi ale náš režim nepotřebuje, a proto ho odstranili. Je to hrozná hanba pro náš stát,“ konstatuje Ovsjanikovová.

Na most, kde byl Němcov zavražděn, lidé stále přinášejí květiny | Foto: Martin Dorazín

Ani půl roku po smrti Borise Němcova z mostu, kde byl čtyřmi výstřely zavražděn, nemizí květiny. Stále jsou tady také jeho portréty. Ten největší namalovala známá moskevská grafička a malířka Lena Hadesová. Několikrát ho musela obnovit, protože ho odtud někdo ukradl.

„Nesmírně si ho vážím a je mi velmi líto, že se nestal naším prezidentem. Všechno u nás mohlo být jinak. Teď mám pocit, že naše země kráčí k propasti, vlastně nejde, ale běží. Moje země se zbláznila a mě to velmi bolí. A co bude dál, na to se bojím pomyslet. Objednavatele Němcovovy vraždy nenašli, a ani se je nechystají najít.“

Podobný názor má i Vadim Prochorov, obhájce rodiny Borise Němcova: „Policie zadržela pachatele vraždy a já si myslím, že to jsou opravdu ti lidé, kteří stříleli nebo jim pomáhali, jako například řidič auta. To jsou ale malé ryby. Mezi zadrženými není ani jeden organizátor nebo objednavatel vraždy.“

Na most, kde byl Němcov zavražděn, lidé stále přinášejí květiny | Foto: Martin Dorazín

Podle Prochorova vedou stopy až k čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi: „Objevují se jakési pokusy o vyšetřování v Čečensku, ale neúspěšné. Kadyrov tomu všemožně brání. Je ale také zcela jasné, že vyšetřování nepomáhá vedení země ani prezident. Putina informují, ale on nic nepodniká.“

Rodina Borise Němcova už se obrátila k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku se stížností na postup ruských vyšetřovatelů.

Aktivisté sbírají podpisy pro petici za mezinárodní vyšetření zločinu | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme