Před rokem se z Mexika začal šířit nový druh chřipky

Víc než 14.000 lidských životů má zatím na svědomí takzvaná prasečí chřipka. Šíření neznámého viru zaznamenali zdravotníci v Mexiku poprvé přesně před rokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testovací souprava pro PCR diagnostiku viru A/H1N1 | Foto: Greg Sykes, ATCC

Svět stojí na začátku chřipkové pandemie, oznámila loni 11. června šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margareth Chanová.

Zároveň ale ujistila, že ještě žádná jiná pandemie v historii nebyla rozpoznaná tak brzy a sledovaná tak ostře jako tahle.

Bylo to dva měsíce od začátku šíření nového chřipkového viru a epidemiologická mapa světa se denně plnila novými a novými tečkami.

Virus, který pravděpodobně zmutoval v tělech prasat, dostal politicky korektní název H1N1. Například židům nepřipadal název prasečí chřipka dostatečně košer a namísto toho prosazovali označení mexická nebo nová chřipka.

Černé scénáře se nenaplnily

Miliony obyvatel světových měst navlékly na ústa roušky a vyhýbaly se cestování letadly nebo hromadnou dopravou.

Nakonec se virus nešířil tak rychle a nebyl zdaleka tak zákeřný jako třeba známá španělská chřipka, která roce 1918 zabila přes 50 milionů lidí.

Koncem letošního února se Světová zdravotnická organizace sešla znovu. A její závěr? Pandemie trvá, prasečí chřipka ustupuje na severní polokouli, čeká se ale na to, co přinesou zimní měsíce na jižní hemisféře.

Státy by podle WHO měly výskyt chřipky dál monitorovat a kdo se cítí nemocný, měl by podle svých možností odložit cestování.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme