Před rokem začala unikat ropa do Mexického zálivu

Přesně před rokem došlo k explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Nehoda poškodila vrt, ze kterého unikala ropa až do 15. července loňského roku, tedy skoro tři měsíce. Odhaduje se, že do moře uniklo kolem 4,5 milionu barelů ropy. Nájemce plošiny – britská společnost BP – podle kritiků zodpovídá za největší únik ropy do moře v dějinách Spojených států. Na pobřeží dnes není po ropě ani památky, jinak to však vypadá na mořském dně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná plošina

ropná plošina | Foto: Gaffney Kroese Supply Corp.

Přesto je o něco méně zalidněné než v minulých letech. Podle informací úřadů poklesl příjem z turistického ruchu o 10 až 15 procent. Rozhodně se však v postižených státech Louisiana, Mississipi, Alabama nebo Florida nehroutí turistika.

Místní obyvatelé tvrdí, že za úbytek turistů mohou média, která loni na jaře představovala zónu Mexického zálivu jako naprosto zamořenou ropou. Záběry v televizi přitom pocházely z omezeného pruhu pobřeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj Vít Pohanka přibližuje situaci v Mexickém zálivu rok po explozi ropné plošiny

„Podle mých osobních zkušeností bylo loni v červnu pobřeží Louisiany naprosto čisté, žádná ropa tam nebyla,“ říká americký zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Studie Greenpeace naproti tomu tvrdí, že zbývá odstranit ještě 80 procent z celkového množství, které uniklo. „Ropa už není na povrchu ani ve vodním sloupci, ale většina zbylé ropy, kterou se nepodařilo odtěžit, spálit nebo odčerpat z vrtu, je na mořském dně v sedimentech a tvoří tlustou vrstvu okolo oblasti, kde plošina byla,“ říká Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace upozornil ve Světě o deváté na ropu na mořském dně

Na mořském dně ani příliš nepomáhají toxická rozpouštědla, která se proti ropě použila. „Bohužel se naplnily předpoklady některých vědců, že ropa bude na mořském dně déle. Je tam vysoký tlak a nízká teplota a za těchto podmínek nejsou bakterie, které rozkládají uhlovodíky, tak aktivní jako na povrchu,“ vysvětluje Freidinger.

V názorech a číslech, která udávají vědci a úřady v souvislosti s důsledky katastrofy, je celá řada. Podle Greenpeace bude tamní ekosystém pociťovat dopady možná desítky let.

Greenpeace v USA spustila internetovou stránku Polluter Watch, kde uveřejnila na 30 tisíc dosud neveřejných dokumentů, které získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zároveň si stěžuje, že společnost BP ovlivňovala vědce, kteří se katastrofou zabývali a znemožňovala jim objektivně dopady posoudit.

Freidinger uvádí jeden příklad: „V rané fázi se říkalo, že do moře uniká 5 tisíc barelů ropy, to bylo číslo BP. V ten samý okamžik BP zažádalo o povolení použít toxická rozpouštědla a jako důvod uvedlo, že uniká 53 tisíc barelů. Tyto a jiné podrobnosti se mohou posluchači dozvědět na nově uveřejněné webové stránce.

Geenpeace: Proti nebezpečné těžbě ropy stojí obnovitelné zdroje

Americké úřady už po skončení moratoria povolily podmořské vrty v Mexickém zálivu, ovšem za daleko přísnějších podmínek. Freidinger soudí, že se z katastrofy nepoučily.

„Kdyby se poučili, přesměrovali by prostředky a úsilí do jiné oblasti. Ropa je neobnovitelný zdroj a těží se v čím dál nedostupnějších oblastech, kde je technika na hranici lidských možností. Na druhé straně máme velmi bezpečnou, šetrnou variantu, kterou jsou obnovitelné zdroje energie. Pokud by se poučili, snažili by se o tyto zdroje,“ dodává.

BP nese hlavní zodpovědnost za havárii, a proto také vyplatila už přes 16 miliard dolarů na odškodném. Ale obvinění z nedbalosti vznesly americké úřady také vůči místním firmám – hlavně Halliburton a Transocean, která ropnou plošinu provozovala.

Vít Pohanka, David Koubek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme