Před rokem zasáhlo italskou Aquilu ničivé zemětřesení

Rok od ničivého zemětřesení si dnes připomíná italská Aquila. Otřesy o síle 6.2 Richterovy stupnice tehdy zabily na tři stovky lidí včetně dvou českých studentů a poničily středověké město i vesnice v okolí. O střechu nad hlavou přišlo kolem šedesáti tisíc Italů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v italské Aquile

Následky zemětřesení v italské Aquile | Foto: talkingpointsmemo.com

Největší přírodní katastrofa v Evropě od druhé světové války. Tak se v médiích mluví o zemětřesení ve středoitalské oblasti Abruzzo. Záchranářské práce byly tehdy relativně rychlé a lidi bez střechy nad hlavou se podařilo brzy dostat do náhradního ubytování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současném stavu zemětřesením postiženého města Aquila mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.

Svůj dům dal postiženým k dispozici i sám italský premiér Sylvio Berlusconi. Většina lidí ale v provizoriu zůstala dosud a mnozí z nich jsou frustrovaní, město je navíc stále plné ruin spadlých domů. Podle úřadů ale bude trvat až deset let než se život v Aquile zase vrátí do starých kolejí.

Aquila drží dvoudenní smutek

V noci na dnešek si oběti zemětřesení připomněla Aquila tichým pochodňovým průvodem a zvony. 308 úderů zvonu, každý za jednu oběť zemětřesení ve 3 hodiny a 32 minut.

Historické centrum města je dodnes uzavřené a mrtvé. Domy drží pohromadě lešení, kupole kostelů kovové pásy. Všude jsou hromady sutin, které se prozatím neodstraňují, protože by měly být znovu použity při obnově historických budov.

Velká většina z téměř 70 tisíc lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, byla ubytována v nových, vším vybavených domech. Jen přibližně sedm tisíc, většinou starých lidí, je ubytováno v hotelech na pobřeží.

„Normalita se vrací pomalu, ale školy fungují téměř na sto procent. Mimochodem jedna školní budova byla vyrobena v České republice, funguje universita, i když studentů ubylo a začínají fungovat i malé dílny a firmy,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.

Helena Berková, Martina Hanáčková, Alice Kottová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme