Před SARS varuje už i naše ministerstvo

Cesty do Singapuru, Hanoje, Hongkongu a Číny by lidé měli raději odložit. Občanům to radí kvůli ministerstvo zahraničí kvůli smrtelnému zápalu plic, který se po Asii šíří. Virem, který způsobuje novou nebezpečnou formu zápalu plic, se v Hongkongu nakazilo dalších 75 lidí. Tři pacienty s podezřením na nakažení syndromem SARS hlásí také Indonésie. Podle stanice BBC už toto infekční onemocnění zabilo 63 lidí a nakazilo se jím celkem na 1800 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

léky na dlani

Na znepokojení z nárůstu případů onemocnění SARS ve světě reagovala i Francie. Tamní úřady varovaly občany před cestami do jihovýchodní Asie. Francie nedoporučuje svým občanům cesty do Číny a Hongkongu. Francouzské úřady varují před nebezpečím nákazy akutním zánětem dýchacích cest SARS. Lucienne Abenheim z ministerstva zdravotnictví prohlásil, že někteří pacienti mající příznaky této nemoci nepřišli prokazatelně do styku s nemocnými. "Je to velmi znepokojivé zjištění, které potvrzuje, že se nemoc může šířit vzduchem a ne pouze přímým kontaktem s infikovanými osobami," dodal Abenheim. Ve Francii musí každý cestující, který přiletí z jihovýchodní Asie, vyplnit formulář s uvedením své adresy a telefonního čísla. S podezřením na SARS tu byli hospitalizováni další 3 lidé.

V Německu se dnes potvrdilo první podezření na nákazu virem SARS. Jde o důchodce ze severního Porýní, který byl hospitalizován s vysokou horečku už 21. března. Virus SARS byl nalezen v pacientových vzorcích na hamburském institutu tropických nemocí. 72letý muž se vrátil z poznávacího zájezdu po jihovýchodní Asii, odkud si zřejmě smrtelný respirační syndrom také přivezl. Podle lékařů se mu daří v rámci možností celkem dobře a není pravděpodobné, že by byl někoho jiného nakazil. Po celé Spolkové republice je dalších 5 pacientů, u nichž se však zatím nepotvrdilo onemocnění, mezi nimi i roční dítě. První případ onemconění SARS ve Spolkové republice byl odhalen před více než dvěma týdny u jednoho z tranzitních pasažerů na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Obavy ze záhadného onemconění vedly už také bavorského ministerského předsedu Edmunda Stoibera k tomu, že z programu své nynější cesty do Číny vyškrtl Hongkong.

Nemoc SARS se loni v listopadu objevila v jižní Číně a odtamtud se rozšířila do světa prostřednictvím letecké dopravy. Projevuje se horečkami a suchým kašlem. Prozatím není přesně znám původce a ani léčebná metoda. Světová zdravotnická organizace tvrdí, že na SARS umírá deset až patnáct procent nakažených, především těch, jimž je přes 40 let.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme