Před sedmi lety předal kubánský vůdce Fidel Castro pravomoci bratru Raúlovi

V čele Kuby stojí už sedm let Raúl Castro. 31. července 2006 mu předal pravomoci jeho starší bratr, tehdejší kubánský vůdce Fidel Castro. Ten se ze zdravotních důvodů vzdal funkce v roce 2008. Na veřejnosti se od té doby objevuje jen vzácně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Castro, prezident Kuba | Zdroj: ČTK

Šestaosmdesátiletý Fidel Castro se zatím naposled objevil na veřejnosti letos v dubnu, kdy otevíral jednu školu v Havaně. Bylo to měsíc po smrti venezuelského prezidenta Huga Cháveze a Castro pochválil píseň, kterou Venezuelci o Chávezovi složili: "Je to píseň o smrti Huga Cháveze, jmenuje se Přítelův návrat. A je to krásná píseň, poslouchejte..."

Venezuela se stala pro Kubu a její skomírající ekonomiku nejvěrnějším přítelem po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Fidel Castro stál v čele země od roku 1959, kdy spolu s bratrem Raúlem svrhli proamerický režim diktátora Fulgencia Batisty.

31. července 2006 převzal Raúl Castro - zatím dočasně - některé pravomoci svého bratra. Důvodem byly zdravotní problémy Fidela Castra. Dva roky poté se stal Raúl Castro kubánským prezidentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za sedmi lety vlády Raúla Castra se ohlíží Helena Berková ze zahraniční redakce

Letos v únoru zahájil druhé pětileté funkční období a prohlásil, že potřetí už kandidovat nebude. Dvaaosmdesátiletý Raúl Castro zavedl určité ekonomické změny.

„Bylo propuštěno přes 250 tisíc lidí ze státního sektoru a hodně z nich se přesunulo do soukromého sektoru. To je asi ta největší změna. Kde se nic nestalo, tak to je v oblasti lidských práv,“ charakterizuje dopad změn vedoucí kubánských projektů společnosti Člověk v tísni Ondřej Juřík:

26. července si Kuba připomněla šedesáté výročí útoku na kasárna Moncada z roku 1953. Akce skončila neúspěchem, ale Kubánci ji slaví jako začátek revoluce. Fidel Castro se oslav nezúčastnil. Osobně se s ním prý ale setkal jeden z hostů, uruguayský prezident Jose Mujica. Později uvedl, že někdejší kubánský vůdce je sice pohublý, ale stále bystré mysli.

Prezident Raúl Castro teď mluví o postupném předávání moci nové generaci. Očekává se, že jeho nástupcem se stane třiapadesátiletý první viceprezident Miguel Diaz-Canel Bermudez. Kubánská opozice ale podle Juříka postupné předávání moci nebere moc vážně:

Fidel Castro rozmlouvá během voleb s novináři | Foto: Reuters

„Volební období Raúla Castra vyprší v roce 2018 a to je pro ně už příliš pozdě. Takže oni to vážně neberou, protože si myslí, že ten režim se změní ještě předtím,“ říká Juřík.

Kubánská opozice si 22. července připomněla první výročí smrti disidenta Osvalda Payá - loni zahynul při autonehodě. Okolnosti jeho smrti zatím úřady neobjasnily:

„Kubánci často říkají, že vlastně tím, že zemřel Payá, tak zemřel první potencionální demokratický prezident, kterého na Kubě mohli mít,“ uzavírá Ondřej Juřík, vedoucí kubánských projektů společnosti Člověk v tísni.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme