Před senátní výbor míří ministr spravedlnosti. Sessions chce reagovat na Comeyho

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil, že v úterý bude vypovídat před senátním výborem pro tajné služby. Chce reagovat na výroky, které pronesl ve čtvrtek před stejným výborem bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey. Výbor vyšetřuje údajné ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb, v nichž zvítězil Donald Trump.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions vysvětluje schůzku s ruským velvyslancem | Zdroj: Reuters

Ministr spravedlnosti Sessions v minulosti čelil výzvám demokratických poslanců Kongresu, aby odstoupil kvůli tomu, že se loni během volební kampaně dvakrát sešel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem a před uvedením do úřadu ministra o tom při bezpečnostní prověrce neinformoval Senát.

Comey jako sportovní hvězda: plné bary, drinky zdarma a online výpověď exšéfa FBI před Kongresem

Číst článek

Sessions v dopise senátorovi Richardu Shelbymu uvedl, že výbor pro tajné služby je „tím nejpatřičnějším místem", kde reagovat na otázky, které vyplynuly z Comeyho čtvrteční výpovědi. V dopise se neuvádí, jestli Sessions plánuje vypovídat veřejně nebo za zavřenými dveřmi.

Comey při svém vystoupení ve výboru označil za příčinu svého překvapivého odvolání z funkce snahu prezidenta Trumpa změnit způsob vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb. Comey mimo jiné naznačil, že po něm Trump chtěl zastavit vyšetřování nyní již bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho kontroverzním ruským vazbám. Bílý dům zmíněná tvrzení odmítá.

„Ve světle zpráv týkajících se nedávného Comeyho svědectví před senátním výborem pro tajné služby je důležité, abych měl příležitost na tyto záležitosti reagovat," uvedl Sessions v dopise. Senátní výbor pro tajné služby „je tím nejpatřičnějším místem, protože vede vyšetřování a má přístup k relevantním tajným informacím", dodal.

Sněmovna žádá Comeyho o vydání poznámek z rozhovoru s Trumpem. U sebe je nemám, tvrdí

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti hraje významnou roli při probíhajícím vyšetřování údajného vlivu Ruska na loňské prezidentské volby v USA. Jmenovalo například bývalého šéfa FBI Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem této kauzy s rozsáhlými pravomocemi, včetně výslechu prezidenta Trumpa.

Sessions se ale podílu na vyšetřování dobrovolně zřekl, protože jako bývalý spolupracovník Trumpova volebního štábu by mohl být vystaven střetu zájmů.

Comey ve své čtvrteční výpovědi naznačil, že za rozhodnutím ministra spravedlnosti Sessionse vzdát se účasti na vyšetřování ruského skandálu mohou být i jiné okolnosti, než bylo oznámeno. Sessionsovy důvody Comey zná, není prý ale oprávněn o nich veřejně hovořit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme