Před soud s Nižňanským přišel korunní svědek

Proces s údajným nacistickým zločincem slovenského původu Ladislavem Nižňanským dnes vstoupil do další, možná klíčové fáze. U mnichovského soudu totiž vypovídal Slovák Ján Repaský. Ten se měl v roce 1945 přímo zúčastnit masakrů v obcích Ostrý Grúň a Kľak. Rozkaz k těmto akcím měl podle státního zástupce vydat sedmaosmdesátiletý a téměř hluchý Ladislav Nižňanský. Podle původního svědectví Repaského měl Nižňanského vidět, jak svou osobní zbraní zavraždil nejméně 20 lidí. Dnes řekl, že neviděl. Obžaloba bývalého agenta StB a CIA viní z vyvraždění celkem 164 Slováků a Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Nižňanský

Ladislav Nižňanský | Zdroj: ČTK

Osobní účast Repaského je doslova senzací mnichovského soudního přelíčení. Původně odmítl přijet ze zdravotních důvodů. Repaský byl příslušníkem stejné jednotky jako Nižňanský. Dosavadní průběh procesu ho však z těžkých zločinů neusvědčuje, a proto má dnes také soud rozhodnout o jeho propuštění z vazby. Nižňanského prominentní advokát zpochybňuje věrohodnost Repaského výpovědi, kterou už v minulosti několikrát diametrálně změnil, od roku 1962 už třikrát. I dnes svou pověst potvrdil. V rozporu se žalobou prohlásil, že neviděl obžalovaného zabíjet. Počínání ostatních svědků je také pochybné. Soud minulý týden ostře napomenul prvního slovenského svědka Oldřicha Vystavěla za to, že zamlčoval důležité skutečnosti.

Co se před 59 lety v Ostrom Grúni a Kľaku stalo?

21.ledna 1945 vpadli příslušníci německé protipartyzánské jednotky Edelweiss do obcí Kľak a Ostrý Grúň. Celkem 146 tamních obyvatel padlo za oběť jejich řádění.

První soud v roce 1962

Už v roce 1962 se tímto masakrem zabýval Krajský soud v Banské Bystrici. Ladislav Nižňanský, který od roku 1957 žil v Mnichově, byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Podle řady expertů byl ale proces v šedesátých letech zmanipulovaný komunistickými úřady. Vykonstruovanost soudu mají potvrzovat i dobové materiály, které obhájci Nižňanského poslal minulý měsíc Peter Bielik ze Slovenského Svazu protikomunistického odboje.

V roce 1962 svědčil v Banské Bystrici také další člen Edelweissu Viliam Štulc, který v souvislosti s masakrem zmínil také jména velitele jednotky majora Erweina Thun-Hohensteina i samotného Nižňanského. "Bylo už předem řečeno nezabít žádnou osobu, žádného věku, žádné národnosti. To nám bylo řečeno v Kremnici před odchodem na akci. Řekl nám to major Thun, Nižňanský, König, Tomík, to byl slovenský důstojník."

Jako řidič sloužil v řadách Edelweissu také Čech Oldřich Vystavěl. V roce 1962 potvrdil, že se Nižňanský na masakrech aktivně podílel. U mnichovského soudu ale před několika dny svou předchozí výpověď popřel s tím, že v Kľaku a Ostrom Grúni vůbec nebyl, protože ještě před Vánocemi čtyřiačtyřicátého roku z jednotky dezertoval. Oldřich Vystavěl také označil výpovědi před soudem v Banské Bystrici za zmanipulované a vynucené.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme