Před soudem kvůli vadným prsním implantátům stane pět manažerů PIP

V Marseille začal jeden z největších soudních procesů, které Francie pamatuje. Před soudem stane ředitel Jean-Claude Mas a další čtyři manažeři firmy Poly Implant Prothèse (PIP), která dávala do prsních implantátů levnější silikonový gel. Vadné implantáty podle odhadů dostalo na 300 tisíc žen v 65 zemích včetně Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský úředník přenáší dokumenty k procesu proti společnosti PIP v Marseille | Zdroj: Reuters

„Doufám, že budu mít to potěšení svědčit a říct mu, čím jsme si musely za ty tři roky projít. Trpěly jsme fyzicky i psychicky a budeme tím poznamenané do konce svých životů,“ říká jedna z pacientek Joelle Manighettiová a dodává:

„Bude to mít na svědomí a doufám, že se na sebe nebude moci podívat do zrcadla, stejně jako se na sebe nemůžeme podívat my.“

Firma PIP plnila prsní implantáty vlastním silikonovým gelem, který neodpovídal normám a zvyšoval riziko, že se implantát protrhne. Více než čtyřem tisícům žen implantáty skutečně praskly a u dalších téměř tří tisíc vyvolaly záněty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Karolíny Rezkové o soudu se společností PIP kvůli vadným prsním implantátům

Mezi přibližně třemi stovkami advokátů, kteří se procesu účastní, je i Arie Alimi. Zastupuje Francouzky i pacientky z Jižní Ameriky.

Pacientky podle něj chtějí, aby je soud uznal jako poškozené, a také by rády získaly finanční kompenzaci, protože si musí nechat implantáty odstranit.

„Většina venezuelských pacientek si je zatím odstranit nenechala, nemají na to peníze. Zahraniční pacientky zatím prakticky neměly možnost odškodnění dostat,“ říká Alimi.

Jak Alimi naznačuje, francouzské pacientky už odškodnění dostaly, jeho maximální výše byla 4200 eur. Pětici obžalovaných manažerů hrozí za podvod a klamání spotřebitele nejvýše pětiletá vězení a také vysoké pokuty.

Vadné implantáty dostalo 2000 Češek

Vadné implantáty značky PIP měly také dvě tisícovky českých pacientek. Podle Evy Knappové, ředitelky Aliance žen s rakovinou prsu, která pro tyto ženy loni zřídila poradnu, si o radu řeklo přibližně 180 z nich:

„Ten problém byl velmi akutní a velmi tristní pro ty ženy a to znamená, že jsme dávali dotazy přímo na radiodiagnostické pracoviště ohledně vyšetření, zda jsou prsní implantáty v pořádku, nebo jestli jsou v nepořádku a je nutné rychlé řešení.“

Podle diskuze na internetových stránkách, které české pacientky založily, se ale ke společné hromadné žalobě nedopracovaly.

Karolína Rezková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme