Před soudem v Německu tři britští vojáci

Vrchní velitel britské armády generál SirMike Jackson tvrdě odsoudil špatné zacházení s Iráčany. Reagoval na obvinění tří britských vojáků před vojenským soudem v Německu. Vojenský soud bude trvat tři až čtyři týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Tři příslušníci pluku královských střelců byli před vojenským soudem v Osnabrucku obviněni z týrání iráckých zajatců - mezi devíti body obžaloby je donucování zajatců k simulování pohlavního styku.

Jeden ze žalovaných se doznal k bodu obžaloby, podle něhož napadl neznámého muže v táboře v Basře na jihu Iráku. Vrchní velitel britské armády generál Sir Mike Jackson v prohlášení, které zpravodajové označují za velmi neobvyklé, řekl, že tvrdě odsuzuje špatné zacházení s Iráčany - nevyjadřoval se konkrétně k případu mužů před soudem, ale zdůraznil, že z pětašedesáti tisíc britských vojáků, kteří sloužili v Iráku jen malý počet byl obviněn z týrání lidí.

Vládní představitelé se k dvaadvaceti snímkům vůbec nevyjadřují. Avšak podle mluvčích britských opozičních stran by tento případ mohl mít nepřiznivou odezvu v Iráku před místními volbami, které se připravují na konec ledna.

Mluvčí liberálních demokratů Sir Menzies Campbell řekl, že zveřejněné snímky nepochybně otevřou staré rány a bude se hovořit o paralelách s chováním Američanů ve věznici Abu Ghraib u Bagdádu. A stínový ministr obrany konzervativec Keith Simpson řekl, že je snímky otřesen. Velká věšina vojenských kruhů je bude podle něho považovat za obscénní a budou mít dopad v Iráku.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme