Před St. Mary's Hospital v Londýně je rušno. Někteří čekají na miminko, jiní protestují

Nemocnice svaté Marie neboli St. Mary's Hospital v západním Londýně zůstává v obležení desítek novinářů. Právě tam by totiž měla přivést na svět svého prvního potomka Kate, vévodkyně z Cambridge, manželka prince Williama. Jenže stejný obrázek se nabízí už třetí týden a „Den D“ stále nepřichází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na královského potomka před St. Mary's Hospital v Londýně | Foto: Jiří Hošek

„Američany královská rodina fascinuje. Je to jako pohádka ve skutečném životě. Je tu princ a princezna z lidu. Je to těžká romantika. William a Kate jsou také pár, který se evidentně miluje. Na těch dvou je něco krásně perfektního," vysvětluje posedlost Američanů a zámořských médií narozením britského královského potomka producent televize ABC.

Je jedním z desítek novinářů, kteří se už minimálně 14 dní koupou ve vlastním potu v nezvykle teplém londýnském červenci. A nejsou sami.

„Jmenuju se Terry Hutt a bydlím v Cambridge. Čistě teoreticky tak mám vévodu a vévodkyni z Cambridge tak říkajíc ‚na zápraží‘," představuje se důchodce, který má v barvách britské vlajky nejen klobouček a tričko, ale také ponožky. Na to, že na lavičce před nemocnicí strávil už sedmou noc, vypadá čistě a upraveně. Terry se považuje za royalistu se silným sociálním cítěním, který občas dělá potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění před St. Mary´s Hospital zaznamenal londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Když mi byly čtyři roky, setkal jsem se s královnou matkou. Tehdy se ve mně zrodila láska k monarchii. Proč jsem tady? Přece musíte uznat, že královská miminka nerostou na stromech. Tohle je něco mimořádného. Jednoho dne z toho děcka může být král nebo královna. Hlavně chci, aby bylo zdravé dítě i matka."

Terry si čte noviny, které mu přinášejí kolemjdoucí, poslouchá rozhlas a klábosí s novináři, stejně jako s hlídkujícími policisty. Ti mu dokonce občas přinesou vodu a sendvič. Čekání na Royal Baby evidentně sbližuje.

„Policisté mě dobře znají, už mě v minulosti párkrát zadrželi. Občas si sednu doprostřed silnice nebo se k něčemu připoutám. Oni mě ani nechtějí zatknout, ale musejí, protože porušuju zákon. Jsem už moc starý na to, abych se změnil,“ dodává Terry.

Před St. Mary´s Hospital nebivakují jen royalisté jako on, ale také lidé, kterým se celý humbuk kolem královského miminka příčí. Kaya je přesvědčený republikán a proti monarchii, která podle něj patří do učebnic, protestuje umělecky.

Čekání na královského potomka před St. Mary's Hospital v Londýně. Republikán Kaya humbuk kolem narození miminka odsuzuje | Foto: Jiří Hošek

„Monarchisté čekají na královské miminko jako na Ježíše, tak jsem Kate namaloval coby Marii. V ponožkách má ale dvě díry, to abych připomněl dobu úsporných opatření. Není to parodie Kate. Je to parodie na lidi, kteří ji uctívají jako modlu," popisuje.

„Nejsem proti jednotlivcům, jsem proti monarchii jako instituci. Někteří lidé jsou zahledění do minulosti. Ale co tady v Británii potřebujeme, je moderní evropský stát, a ne vyčpělé impérium," poznamenává.

Veškeré osazenstvo chodníků u St. Mary's Hospital se děsí jedné, jakkoli málo pravděpodobné varianty, a sice že vévodkyně Kate začne rodit tak rychle, že ji nebudou převážet do Londýna, ale do nemocnice v Readingu. Tam je to totiž z domu jejích rodičů v hrabství Berkshire mnohem blíž.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme