Před teroristy necouvneme, odmítl Cameron výhrůžky džihádistů

Velká Británie se nesehne před barbarskými vrahy. V reakci na zabití už druhého amerického novináře bojovníky organizace Islámský stát to řekl britský premiér David Cameron. Podle jeho slov, Británie nikdy necouvne před terorismem a proti Islámskému státu bude bojovat doma i v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron nechce podcenit imigraci Rumunů a Bulharů | Zdroj: Reuters

„Jsem si jistý, že sněmovna a celá země stejně jako já odsuzují brutální vraždu dalšího amerického rukojmího. A že jsou také otřeseni tím, že ji zřejmě znovu spáchal britský občan,“ řekl dnes v britském parlamentu Cameron.

Podle něj se s takovým ohrožením Spojené království nesmíří.

„Jediný způsob, jak ho porazit, je stát pevně a říci jasně: Země, jako je naše, necouvne před takovými barbarskými vrahy,“ dodal.

USA potvrdily pravost videa s vraždou novináře Stevena Sotloffa

Číst článek

V otázce nekompromisního postoje proti organizaci Islámský stát se tentokrát shodla Konzervativní strana i s opozicí.

Šéf labouristů Ed Miliband souhlasil s premiérem Cameronem, že hrozby teroristů nesmějí Británii oslabit, ale naopak posílit. Cameron to ocenil:

„Jestli si myslí, že nám jejich hrozby naženou strach, pletou se. Právě naopak. Tím urputněji budeme bránit své hodnoty, vládu zákona, svobodu a demokracii.“

Výkupné odmítly USA, teď i VB

Vláda se nenechá zlomit ani výhrůžkami zabití britského novináře, který se objevil ve videu s vraždou Američana Stevena Sotloffa.

Videozáznam vraždy už druhého amerického novináře dnes zveřejnili sunnitští radikálové z organizace Islámský stát.

Sunnitští radikálové včera zveřejnili video ze zabití už druhého amerického novináře - Stevena Sotloffa. Nese název Druhá zpráva pro Ameriku. Sotloff byl unesen loni v srpnu v Halabu na severu Sýrie. Ozbrojenci pohrozili jeho vraždou už v srpnu, když zveřejnili video s usmrcením jiného amerického novináře Jamese Foleyho. Na videu islamisté rovněž vyzývají vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.

O britském rukojmí se ví velice málo, jeho skotští příbuzní nechtějí zveřejnit ani jméno britského občana.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v této souvislosti přiznal, že nedávný pokus o jeho osvobození nebyl úspěšný. Londýn ale ujišťuje, že zváží všechny možnosti, jak ho ochránit.

Cameron zdůraznil, že Londýn žádné výkupné platit nebude.

Stejný přístup mají Američané, protože peníze by podle nich de facto sloužily k financování terorismu.

Při interpelacích v britském parlamentu se také mluvilo o tom, jak zabránit radikalizaci britských stoupenců Islámského státu. Podle Camerona by mělo být možné tyto Brity nevpustit do země.

„Věřím, že v zákonech existuje mezera, pokud jde o lidi, kteří se narodili v Británii, vyrostli tady, a kteří odjeli a teď se vrací, aby škodili. Pochopitelně nejlepší je postavit je před soud, ale myslím, že by tu měla být možnost takové jedince vyhostit,“ řekl k tomu britský premiér.

Pavel Novák, Helena Berková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme