Před třemi lety Francie zakázala zahalování obličeje, pokutu už dostalo 400 žen

Přesně před třemi lety schválili poslanci ve Francii zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Ovlivnil hlavně životy části muslimských žen, které nosí takzvané burky nebo nikáby. Úřady jsou ale ve vymáhání benevolentní, za celé tři pokutovaly 400 žen a pouze jeden muž byl odsouzen za to, že k nošení burky svou ženu nutil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniele už prý v nikábu ani není horko

Daniele už prý v nikábu ani není horko | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Zákon se netýká jen muslimů, ale obecně zakazuje jakékoliv zahalování obličeje na veřejných místech. Po třech letech už ale zákaz ve Francii velkým tématem není.

„Téma bylo hodně emotivní v době, kdy probíhala parlamentní debata. Dnes je to téma připomínané spíše ve chvíli, kdy dojde k nějakému incidentu,“ říká ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se osvědčil zákon zakazující zahalování obličeje na veřejnosti, vysvětlil ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek

„Rozhodně to není tak, že by burky úplně zmizely. Policie ho uplatňuje s určitou mírou tolerance, v některých čtvrtích se raději vyhýbá konfliktu,“ připouští Macek.

Bývalý ministr vnitra po roce platnosti tohoto zákona tvrdil, že počet žen, které chodí v burce, se snížil o polovinu. Takové číslo ale není možné ověřit.

Za porušení zákazu hrozí pokuta v přepočtu kolem 4000 korun. Muž, který by svou ženu k zahalování tváře nutil, může jít až na rok do vězení.

„Nedávno vyšla bilanční zpráva, která říká, že došlo zhruba k 600 případů, kdy policie uložila pokutu. Ovšem často docházelo k recidivě – z těch 600 pokut některé ženy dostaly pokutu i více než 20krát. Dotklo se to tak zhruba 400 žen,“ uvádí ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

Naproti tomu je podle něj za poslední tři roky zaznamenáno jen jediné odsouzení muže, který ženu nutil nosit burku. „Zákon byl do velké míry také politickém gestem, protože již dříve bylo možné tyto věci postihovat. Ale byla to deklarace, že Francie lpí na určitých hodnotách,“ dodává Macek.

Ondřej Himmer, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme