Před volbou papeže vznikají první koalice. Apartmá Benedikta XVI. zapečetí

Spekulace o tom, proč papež Benedikt XVI. rezignoval, teď vystřídaly nové. Kdo ho nahradí? A podle římského deníku La Repubblica se už v kolegiu kardinálů před březnovou volbou nového papeže začínají formovat první zájmové koalice - italská proti cizincům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. vypustil holubici při modltbě Angelus 27. ledna 2013 | Zdroj: Reuters

O víkendu už také vatikánský mluvčí Federico Lombardi nevyloučil, že by konkláve mohlo začít hned první den po Benediktově odstoupení - tedy 1. března.

Obvykle se po smrti papeže uzavírá a zapečetí celý jeho apartmán ve Vatikánu i v letním sídle papežů v Castel Gandolfo, asi 35 km jižně od Říma. I v situaci abdikace papeže se bude postupovat podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti odcházejícího papeže mluvila z Říma Věduka Lunardi

Apartmán ve Vatikánu se uzavře a zapečetí 28. února ve 20 hodin večer, ale to už Benedikt XVI. bude v Castel Gandolfu, kam odcestuje vrtulníkem v 17 hodin. Jenomže si bude moci odvézt pouze své osobní věci. Všechny dokumenty anebo vybavení apartmánu zůstanou ve Vatikánu.

Dokumenty včetně korespondence budou předány archivu a zveřejněny budou až po letech. Je tu ale výjimka, tentokrát papežovy komnaty v Castel Gandolfu uzavřené nebudou a Benedikt XVI. je bude mít k disposici přibližně další dva měsíce, dokud se nedokončí úpravy v malém klášteře ve vatikánských zahradách, kde bude bývalý papež žít.

Biskupská renta a šat

Po rezignaci bude pravděpodobně dostávat biskupskou rentu jako emeritní biskup Říma, a to ve výši 2500 eur, ale kdyby ho nový papež opět jmenoval kardinálem, renta se zvýší na dvojnásobek.

Svatý otec Benedikt XVI. | Foto: Reuters

V klášteře ve Vatikánu budou papež k dispozici čtyři příslušnice katolického společenství Memores Domini a bude s ním i jeho osobní sekretář.

Klášter je klidné místo uvnitř vatikánských hradeb, se zahradou, kde se pěstuje čerstvá zelenina a roste tam i několik pomerančovníků. Benedikt XVI. se tam zastavuje často už teď při procházce.

Stanovené to ještě nebylo, ale je pravděpodobné, že Joseph Ratzinger bude užívat jméno Benedikt. Pravděpodobně bude také oblékat černý šat biskupů. Ale možná s červeným nebo bílým pásem.

Na programu má Benedikt XVI. ještě dvě setkání s věřícími. V neděli při modlitbě Anděl Páně a ve středu 27. února při generální audienci.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Vědunka Lunardi, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme