Před znovuotevřenými řeckými bankami vyrostly fronty, nebyly však dlouhé

V Řecku se po třech týdnech znovu otevřely banky. Už před osmou hodinou ranní se před peněžními ústavy tvořily fronty, nebyly však příliš dlouhé. Vzdor otevřeným bankám Řekové nadále nemohou plně využívat všechny služby, které jim finanční ústavy při běžném provozu nabízejí. Omezený zůstává i výběr z bankomatů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Řecku se po třech týdnech opět otevřely banky. Na snímku zákazníci Piraeus Bank v krétském Herakliu

V Řecku se po třech týdnech opět otevřely banky. Na snímku zákazníci Piraeus Bank v krétském Herakliu | Zdroj: Reuters

Před pobočkou Alfa Bank v centru Atén už to hučí jako v úle. V čekajícím hloučku převažují senioři, kteří v rukách svírají modré vkladní knížky.

A přicházejí další. Lidé se začínají dohadovat, kde je konec fronty, kdo přišel poslední a kdo tím pádem předbíhá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Řecku přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Jsem klidná. Věřím, že všechno brzy začne fungovat tak, jak má,“ svěřuje se jedna z důchodkyň.

Ráda by si vybrala 500 eur, ale to ani nový vládní dekret neumožňuje, maximum je 420 eur týdně. A dál platí i jiná omezení. „Chci si otevřít účet, ale nevím, zda je to možné, tak se jdu zeptat,“ říká sedmadvacetiletá žena.

V tu chvíli se konečně otevírají dveře banky. První lidé na řadě vcházejí dovnitř, vždy po dvou. Projít musejí dvěma dveřmi. První, vnější se zavřou a až pak se otevřou ty vnitřní.

Zvedat se začínají i rolety. Kolemjdoucímu se tak odhalí pohled dovnitř, kde se rychle utvořily další fronty, tentokrát u přepážek.

V Řecku začíná platit vyšší DPH. Banky otevřely, ale výběry jsou dál omezené

Číst článek

Vidět jsou také reklamy nabízející klientům bezhotovostní styk, levnější ubytování či nakupování na kreditní kartu daného peněžního ústavu. Realita současného Řecka je však teď zcela jiná.

„Nemůžeme platit za zboží. Nemůžeme poslat peníze do zahraničí, a protože se naše firma živí dovozem, může to pro nás být likvidační. To je ten největší problém. Bojíme se, že kvůli tomu přijdeme o práci,“ neskrývá obavy pětačtyřicetiletý muž.

A nikdo z odpovědných mu zatím nedokáže odpovědět na otázku, kdy se tento stav změní.

V Řecku se po třech týdnech opět otevřely banky. Na snímku lidé před Národní bankou v Aténách | Foto: Reuters

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme