Předběžná dohoda s Brity je spravedlivá, míní předseda EK Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v projevu k poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil, že Evropská komise podporuje návrh dohody, který v úterý zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle Junckera je předběžná dohoda o britských požadavcích pro setrvání země v Evropské unii spravedlivá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Evropském parlamentu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Evropském parlamentu | Zdroj: Reuters

"Vždycky jsem říkal, že chci, aby Británie zůstala členem Evropské unie na základě férové dohody. Návrh dohody, který byl představen, je spravedlivý pro Británii i dalších 27 členských zemí," uvedl Juncker.

Ne zcela spravedlivý se ale návrh dohody zdá hlavně Polsku. Právě na Poláky pracující ve Velké Británii by totiž asi nejvíce dopadlo omezování zaměstnaneckých benefitů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu poslanců Evropského parlamentu ve Štrasburku sledoval zpravodaj ČRo Viktor Daněk

Pokud by Británie zatáhla za tzv. záchrannou brzdu, mohly by tisíce z nich přijít například o příspěvek na bydlení, na který mají nárok lidé s nižší mzdou.

Ale to se týká všech pracujících z unijních zemí, nejen Poláků. Debata v Evropském parlamentu ale byla poměrně klidná. Jean Claude Juncker prohlásil, že se nekoná žádné evropsko-britské melodrama.

Už teď má Velká Británie vyjednané různé výjimky, například z přijetí eura, takže kvůli dalším se Evropská unie rozhodně nezboří, prohlásil Juncker.

Británie má mít právo zatáhnout za ‚záchrannou brzdu‘, navrhuje Tusk

Číst článek

Velká Británie požaduje změny i v dalších oblastech. Evropský parlament se jimi zabývá s ohledem na blížící se summit lídrů ostatních členských zemí. Pokud by oni s kompromisem souhlasili, dojde časem i na potřebu posvěcení ze strany Evropského parlamentu.

Britský premiér David Cameron potřebuje proto najít podporu nejen mezi ostatními zeměmi EU, ale i mezi europoslanci. A tak na summitu poměrně netradičně usedne k jednacímu stolu spolu s premiéry a prezidenty také šéf Evropského parlamentu Martin Schulz.

Pokud se Velké Británii podaří změny prosadit, mohla by se tam pracujících Čechů dotknout nejvíc právě záchranná brzda na zaměstnanecké benefity. Tu se ale podle některých odhadů podaří zavést nejdřív rok po referendu.

A ani potom by se pro ně nemuselo nic změnit - pokud ve Velké Británii Češi žijí déle než čtyři roky.

ČTK, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme