Předběžné výsledky voleb v Egyptě potvrzují úspěch konzervativních islamistů

Konzervativní islamistické strany získaly v egyptských parlamentních volbách nejvíce hlasů. Ukazují to předběžné volební výsledky. Strana svobody a spravedlnosti, kterou založilo hnutí Muslimských bratří, získala kolem čtyřiceti procent hlasů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy a muži volí v Egyptě odděleně

Ženy a muži volí v Egyptě odděleně | Zdroj: ČTK

Volební účast byla v Egyptě vysoká, dosáhla asi 70 procent. Vedle Muslimských bratrů považovaných za umírněné islamisty, ale bodovali i zástupci radikálnějšího islámského proudu. Tu představuje salafistická strana Núr.

Až na dalších místech se umístily liberální strany bez náboženské ideologie.

Obavy z vítězství islamistů vyjádřil i šéf Egyptské federace turizmu al Hámíaz Zajját. Podle něj by mohla islamistická vláda toto výnosné odvětví v Egyptě zlikvidovat.

Definitivní výsledky první etapy parlamentních voleb oznámí Egypt ve čtvrtek večer. Započítat se totiž ještě musí hlasy Egypťanů, kteří žijí v zahraničí.

V této první etapě volila jen třetina Egypta, další provincie čekají volby v polovině prosince a počátkem ledna.

Štěpán Macháček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme