Předčasné volby jsou 'nejlepší cesta', prohlásil rakouský ministr zahraničí

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz se v pátek vyslovil pro konání předčasných voleb, které by ukončily "trvalý předvolební boj". Třicetiletý Kurz je favoritem na zvolení do čela Rakouské lidové strany (ÖVP), která tvoří se sociálními demokraty současnou koaliční vládu. Dosavadní předseda lidovců a vicekancléř Reinhold Mitterlehner ve středu oznámil, že se všech svých funkcí vzdá.

Tento článek je více než rok starý.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. | Zdroj: Reuters

Navzdory očekávání Kurz na páteční tiskové konferenci neoznámil, zda se stane Mitterlehnerovým nástupcem v čele lidové strany. Rozhodnutí podle něj padne až v neděli, kdy se sejde užší vedení ÖVP. Zda se o funkci bude ucházet, Kurz neuvedl. V minulých dnech se ale všichni předsedové zemských organizací ÖVP vyslovili pro to, aby se novým předsedou strany stal právě současný ministr zahraničí.

Vládní krize v Rakousku: vicekancléř končí, došla mu trpělivost s koalicí i vlastní stranou

Číst článek

Velká koalice sociálních demokratů a lidovců, kterou už rok vede kancléř Christian Kern, naposledy aktualizovala koaliční smlouvu v lednu, a odvrátily tak podle mnohých hrozící rozpad vlády. Podle pátečního Kurzova prohlášení by ale pokračování současné vlády vedlo jen k uzavírání dalších kompromisů, které by Rakousko nijak nezměnily. Kurz nechce jen "vyměnit hlavy a dělat jako by nic". Kancléř Kern na rozdíl od šéfa diplomacie usiluje o udržení vlády až do řádného termínu voleb v příštím roce.

Kurz na tiskové konferenci zdůraznil, že pro své prohlášení nemá mandát strany. To, že jsou předčasné volby nutné, je jen jeho soukromý názor.

Volby možná už na podzim

Ve středu předseda ÖVP a vicekancléř Reinhold Mitterlehner oznámil, že se rozhodl odstoupit ze všech svých politických funkcí. Podle rakouských médií tak učinil kvůli silnému tlaku ve vlastní straně.

Pokud by se Kurz stal v neděli předsedou ÖVP a držel se pátečního prohlášení, že považuje předčasné volby za "nejlepší cestu" ke změně, mohlo by se podle rakouských médií hlasování o složení nového parlamentu konat již v září či v říjnu.

Zvolení Kurze do čela lidové strany by podle rakouských médií zamíchalo s politickou situací v zemi. Ministr zahraničí v poslední době ostře vystupuje proti vstřícné politice vůči migrantům a často kritizuje například i současný vývoj v Turecku. Přebral tak řadu témat, na kterých svůj program postavila pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která ještě nedávno v předvolebních průzkumech získávala podporu až třiceti procent dotázaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme