Předčasné volby v Polsku už nehrozí

Polsko čeká politicky klidné léto. Podařilo se zažehnat hrozbu předčasných voleb v srpnu. Parlament totiž vyjádřil důvěru vládě premiéra Marka Belky. Nejistota na polské politické scéně tak pominula. Po téměř dvou měsících dostal kabinet od nadpoloviční většiny poslanců mandát řídit zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Maršálek Sejmu Józef Oleksy mohl po hlasování prohlásit, že Sejm vyjádřil vládě premiéra Belky důvěru a pogratulovat mu. Pro hlasovalo 236 poslanců. Dokonce o 5 více, než bylo nutné. Byl to už druhý pokus kabinetu Marka Belky získat důvěru poslanců.

Při prvním hlasování 14.května odešla jeho vláda z parlamentu poražena. Schválení vlády bylo teď možné díky uzavření zvláštní dohody s poslaneckým klubem renegátů z nově utvořené strany Sociální demokracie. Marek Belka totiž slíbil, že po schválení rozpočtu na příští rok požádá na podzim poslance o důvěru znovu.

Pokud by ji potom nezískal, konaly by se na podzim předčasné volby. Jejich hrozba byla tedy teď zažehnána. Ale jen na několik měsíců.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme