Předčasné volby v Quebecu vyhráli separatisté. Chtějí vlastní zemi

Předčasné volby v kanadské provincii Quebec vyhrála Quebecká strana, která usiluje o samostatnost této převážně frankofonní provincie. Povolební vystoupení předsedkyně strany Pauline Maroisové ale přerušil neznámý střelec.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pauline Maroisová

Pauline Maroisová | Zdroj: ČTK

Padesátiletý útočník postřelil dva muže. První rána byla smrtelná, druhá způsobila vážná zranění, postřelený muž bojuje o přežití v nemocnici. Útočníka zatkla hned poté policie. Podle svědků během střelby volal ve francouzštině "Angličané se probouzejí".

Osmimilionový Quebec je jedinou kanadskou provincií, ve které angličtina není hlavní řečí. Odtržení od Kanady nemá ale v Quebecu většinovou podporu. Referenda v minulých letech skončila vždy neúspěchem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky voleb v Quebecu rozebral v Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle předběžných výsledků separatistická strana získala 56 ze 125 křesel v jednokomorovém parlamentu. Maroisová by se tak měla stát první quebeckou premiérkou.

Samostatnost by zřejmě opět neprošla

„Quebecká strana vyhrála proto, že je tradiční silou v provincii Quebec, už byla také při moci před 9 lety, pak prohrála volby a přešla do opozice,“ připomněl v Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Je pravda, že hlásá quebeckou samostatnost, nicméně dvě referenda, která byla o případné úplné nezávislosti na Kanadě v roce 1980 a 1995 tato strana prohrála.“

Národnostní konflikt má dlouhou historii. Vznikl v době, kdy Evropa dobývala Nový svět. Území, na kterém je provincie Quebec, obsadili Francouzi a bylo součástí francouzské koloniální říše. O Quebec pak bojovali s Angličany, a to několikrát. Nakonec britská koruna území získala a po pádu britské koloniální vlády v Severní Americe se stalo součástí Kanady.

I případné další referendum by podle Slezáka dopadlo stejně, protože z mnoha známek se dá usuzovat, že Quebečané si přejí co nejvíce samostatnosti, ale v rámci jednotné Kanady. „Ono je to pro ně, neřku-li pro celou Kanadu, výhodnější.“

Paříž je zatím zdrženlivá

Francie zatím oficiálně nereagovala na výsledky voleb v Quebecku, francouzská média se zabývají otázkou, na kolik reálné je vypsání třetího referenda o nezávislosti této provincie na Kanadě. Vzhledem k jazykové blízkosti byly volby v Quebecu sledovány ve Francii s jistým zájmem.

Vztahy mezi provincí Quebec, která je součástí Kanady a tedy Commonwealthu a Francií jsou minimální v rovině politické a široké v rovině kulturní a jazykové, zejména díky spolupráci v rámci frankofonie, dvaaosmdesát procent lidí v Quebecu mluví francouzsky.

Deník Le Monde si pokládá otázku, do jaké míry lze očekávat zahájení další debaty o možném referendu vzhledem k volebním výsledkům, ale i faktu, že jen malá část obyvatel Quebecu si přeje samostatnost.


Zvětšit mapu

Zajímavé reakce ze strany některých politiků je ve Francii možné očekávat zejména z Korsiky, kde o samostatnost usilují především nacionalisté a částečně také z Bretaně.

Jan Šmíd, Pavel Polák, Tea Turk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme