Sněmovna lordů schválila návrh zákona o uspořádání předčasných voleb. Chybí už jen souhlas královny

Horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů, ve středu podle očekávání schválila návrh zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince. K tomu, aby norma začala platit, chybí jen formální souhlas královny. Návrh zákona už v úterý schválila Dolní sněmovna poté, co vypsání předčasných voleb s cílem prolomit brexitový pat podpořily opoziční strany.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna lordů britského parlamentu. | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Den předtím lídři sedmadvaceti zemí Evropské unie podpořili odklad brexitu. Británie, která měla z EU odejít tento čtvrtek 31. října, má nyní čas do konce ledna příštího roku, aby ratifikovala dojednanou brexitovou dohodu.

Británii čekají předčasné volby 12. prosince. Rozhodnutí poslanců má schválit ještě Sněmovna lordů

Číst článek

Pokud se podaří v britském parlamentu schválit brexitovou dohodu dříve, bude moci země odejít k prvnímu dni následujícího měsíce. Vývoj ovšem záleží na výsledku voleb a následném rozložení sil v britském zákonodárném sboru.

V průzkumech veřejného mínění nyní vedou vládní konzervativci před opozičními labouristy.

Více než 50 současných poslanců již nebude kandidovat, uvedla ve středu BBC. Je mezi nimi například bývalá konzervativní ministryně vnitra Amber Ruddová, vnuk válečného politika Winstona Churchilla Nicholas Soames nebo nejdéle sloužící poslanec Kenneth Clarke, který v Dolní sněmovně zasedal 49 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme