Přední ruský aktivista je znovu ve vězení za protivládní protest

Už podruhé za krátkou dobu poslal ruský soud do vězení předního aktivistu za lidská práva Lva Ponomarjova. Důvodem uvězenění 68letého ochránce lidských práv byla jeho účast na nepovolené manifestaci v Moskvě. Opoziční protesty v ruském hlavním městě pravidelně rozhání policie, i přes sliby prezidenta Medvěděva podpořit rozvoj občanské společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Přední ruský aktivista a kritik Kremlu Lev Ponomarjov odseděl už minulý měsíc za účast na nepovolené demonstraci ve vězení tři dny. Tentokrát mu soud za další protest nařídil čtyřdenní trest. Důvodem bylo údajné kladení odporu milici při zatýkání během nepovoleného mítinku.

Ponomarjov to ale odmítá a proti rozhodnutí soudu se hodlá odvolat.
Podle něj naopak velmi tvrdě postupovala policie, po jejímž zásahu skončil 68letý aktivista 12. srpna v nemocnici. Poukázal i na to, že soudkyně odmítla k důkazům připojit videozáznam zatýkání pořízený jedním z federálních televizních kanálů.

Lev Ponomarjov patří k organizátorům mítinků takzvané strategie 31 na podporu 31. článku ruské ústavy zaručujícího svobodu shromažďování.

Poslední demonstraci na konci srpna ruská policie znovu rozehnala a pozatýkala na 150 aktivistů. Úřady tvrdí, že k uspořádání demonstrace je potřeba povolení.

Premiér Vladimir Putin v rozhovoru v předvečer protestů pohrozil všem účastníkům tvrdým postihem. Jak doslova řekl, že ‘ten kdo půjde demonstrovat bez povolení, dostane obuškem po hlavě‘.

Lenka Kabrhelová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme