Přední ruští byznysmeni podpořili protikorupční aktivity Alexeje Navalného

Šestnáct předních ruských podnikatelů a manažerů finančně podpořilo protikorupční tažení opozičního politika Alexeje Navalného. Bývalý aktivista dnes zveřejnil jejich jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský protikorupční aktivista a blogger Alexej Navalnyj | Zdroj: ČTK

Podle seznamu, který dnes zveřejnil deník Vědomosti, jsou mezi 16 sponzory jména vlivných byznysmenů. Například ve výčtu figuruje viceprezident pojišťovny Rosgosstrah Roman Borisovič nebo ředitel strategického plánování vlivné skupiny Alfagroup Alexej Savčenko.

Je to skutečně poprvé, co se jména vysoce postavených manažerů objevují veřejně ve spojení s nevládní korupční kampaní, kterou si původně aktivista a dnes už opoziční politik Alexej Navalnyj vydobyl poměrně slušnou popularitu u veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O seznam sponzorů Alexeje Navalného se zajímala moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Podnikatelé sami vysvětlují, že podporují férovost a otevřenost. Zveřejnění jmen bylo podmínkou Alexeje Navalného, aby vůbec peníze přijal, a podnikatelé tvrdí, že vlastně sami cítí potřebu s korupcí v Rusku něco podniknout. Proto prý byli ochotni veřejně se k financování hnutí přihlásit.

‚16 statečných‘

V ruských médiích se vzápětí objevila i taková hodnocení jako ‚16 statečných‘. Sousloví se objevilo asi v té souvislosti, že z právníka Alexeje Navalného, původně neúnavného protikorupčního aktivisty a bloggera, se stává opoziční politik, který už strávil řadu dní za mřížemi.

Zadržen byl kvůli účasti a organizování protivládních mítinků. Z vězení vyšel před několika dny. Financování protikremelské opozice, jak poznamenávají někteří kritikové Kremlu, se nevyplatilo například Michailu Chodorkovskému. Ten, jak tvrdí jeho obhájci, už roky sedí ve vězení právě z toho důvodu, že financoval ruskou opozici.

Podnikatelé a manažeři, kteří Navalného podpořili, se ale brání, že jim nejde o politiku ani žádné politické cíle, ale že jim jde o efektivní protikorupční kampaň. Podle jejich názoru vládní antiúplatkářské tažení nepomáhá, a proto prý chtějí podpořit aktivitu, která jde zdola. Celkem protikorupční fond získal tímto způsobem kolem 150 tisíc dolarů, což je přes čtyři miliony rublů.

Lenka Kabrhelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme