Předního politika kosovských Srbů v Mitrovici rozstříleli z jedoucího auta

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanović byl dnes zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská média s odvoláním na politikova advokáta. Ten uvedl, že předseda občanského hnutí Svoboda, demokracie, pravda podlehl střelným zraněním. Srbský prezident kvůli události svolal schůzi bezpečnostní rady.

Kosovská Mitrovica (Kosovo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo zastřelení srbského politika | Zdroj: ČTK

Událost nepochybně zvýší napětí nejen v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, ale i mezi Prištinou a Bělehradem. Podle srbské státní televize RTS se z Bruselu vrací delegace, která měla pokračovat v jednáních s kosovskými představiteli o normalizaci vztahů. Šéf delegace Marko Djurić označil vraždu čtyřiašedesátiletého Ivanoviče za teroristický čin, jehož cílem bylo vyvolat chaos a střet na severu Kosova.

'Balkánský řezník' dostane muzikál. Srbové zdramatizovali Miloševičovu obhajobu v Haagu

Číst článek

Ředitel mitrovické nemocnice, kam byla oběť útoku převezena, na tiskové konferenci řekl, že Ivanoviče zasáhlo do hrudi pět projektilů. Poranění byla tak vážná, že snaha lékařů o jeho záchranu, která trvala zhruba tři čtvrtě hodiny, byla marná.

Mitrovický prokurátor Shyqyri Syla sdělil, že na Ivanoviće se střílelo z jedoucího auta před kanceláří jeho hnutí. Média uvedla, že později bylo nalezeno zapálené auto značky Opel Astra, které útočníci ke zločinu zřejmě použili.

Severní část města, kde většinu obyvatelstva tvoří Srbové, zablokovaly silné policejní jednotky, které pátrají po útočnících.

Televize B92 na svém webu informovala, že srbský prezident Aleksandar Vučić v souvislosti s vraždou Ivanoviće svolal v Bělehradě na dnešní poledne naléhavé zasedání Rady pro národní bezpečnost.

Oliver Ivanovič | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Pachatelé útoku jsou zatím neznámí. Za útokem by mohli být albánští nacionalisté, ale mohlo jít rovněž o likvidaci nepohodlného politika srbským zločineckým podsvětím. Ivanović totiž poukazoval na to, že Srbové v Mitrovici mají strach ani ne tak z Albánců, jako z místních kriminálníků.

„Lidé se nebojí Albánců, nýbrž Srbů, násilníků a kriminálníků, kteří jezdí v džípech bez poznávací značky. Drogy se prodávají na každém rohu. Bylo to i dříve, ale ne v takové míře, tito lidé se nechovali tak arogantně jako nyní," řekl Ivanović například v rozhovoru poskytnutém týdeníku Vreme.

Soudní senát justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX) před dvěma roky Ivanoviče odsoudil k devítiletému vězení. Uznal ho vinným, že 14. dubna 1999 v Kosovské Mitrovici podnítil příslušníky srbské polovojenské jednotky k zabití čtyř albánských civilistů.

Srbsko zuří. Interpol zrušil zatykač na kosovského premiéra Haradinaje podezřelého z válečných zločinů

Číst článek

O rok později ale kosovský odvolací soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces. Dospěl k závěru, že nebylo možné s jistotou potvrdit, že si Ivanović byl vědom válečných zločinů, ani že by je organizoval či nařizoval.

V etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, kde trvá napětí od konce válečného konfliktu z konce 90. let, byl Ivanović považován za umírněného politika, poznamenala agentura AFP. Byl jedním z mála kosovskosrbských představitelů, který uměl albánsky. Důrazně kritizoval politiku Bělehradu vůči Kosovu, a přestože odmítal nezávislost Kosova rozhodněji než leckterý politik v Srbsku, zdál se být vstřícnější dialogu s prištinskými úřady.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, kdy bylo Kosovo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal zhruba 10 000 lidských životů, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme