Předpovědět další zemětřesení nikdo neumí, otřesy v Itálii mohou trvat i měsíce

Počet potvrzených obětí dalšího zemětřesení v severní Itálii neustále stoupá. Poslední zprávy hovoří o 15 mrtvých, podle záchranářů může ale jejich počet ještě vzrůst. Mnoho lidí vyhnalo z jejich domovů už první zemětřesení, ke kterému došlo před devíti dny. Teď žijí ve stanech a provizorních přístřešcích. Druhá vlna otřesů podle zpravodajů způsobila paniku a strach, poškodit však může i ekonomiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Cavezzu nedaleko Modeny obhlížejí škody po zemětřesení

Lidé v Cavezzu nedaleko Modeny obhlížejí škody po zemětřesení | Zdroj: Reuters

Lidé v tomto regionu už žijí řadu dní ve strachu a bojí se dalších otřesů. „Staví si stany v parcích a odmítají spát doma. Asi 7000 lidí už deset dní přežívá venku, ale i obvytelé, kteří mají domy na první pohled neporušené, si pronajímají obytná auta a přespávají raději v nich,“ popisuje zpravodaj zahraniční redakce Radiožurnálu Robert Mikoláš, který nejhůře zasaženou oblast navštívil.

Italové také vzpomínají na poslední velké zemětřesení, které postihlo před třemi lety Aquilu. Zahynulo tam tehdy přes 300 lidí a následné otřesy trvaly dalších šest až sedm měsíců. Podobná situace se může opakovat i tentokrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Následky zemětřesení v Itálii popsal v Ozvěnách dne zpravodaj Robert Mikoláš, velvyslanec v Římě Petr Buriánek a seismoložka Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu

Zemětřesení však tentokrát zasáhlo jeden z nejbohatších regionů s dlouhou historií. V území v trojúhelníku mezi Boloňou, Ferrarou a Modenou byla otřesy zničena řada památek.

Mezi jinými i město San Felice a tamní hrad La Rocca ze 14. století, který navštěvovali turisté z celého světa. Podle zpravodaje Českého rozhlasu, který projel asi dvacítku obcí, jsou zničeny především kostely.

Výrazné škody však pohroma způsobila také výrobcům sýrů parmazán a grana padano. Poškozeny nebo zcela zničeny jsou továrny, sklady i formy na sýry. Poničeno bylo asi 400 tisíc kusů sýra. Škody počítají také výrobci octu balsamico.

„Tamní lidé se okamžitě po prvních otřesech před deseti dny vrhli do práce, začali všechno opravovat a likvidovat škody. Dnes přišly další otřesy a mnohé budovy to nevydržely. Velmi poškozené bude také zemědělství. Zničehonic se tam na povrchu objevil šedivý písek, lidé popisovali, jak létal ze studní jako sopka. Je to vidět především na církevních stavbách, jejichž část stojí rovně a druhá poklesla dolů, jak se pohnul písek a s ním i kostel. Leckde obnova nebude možná,“ uvádí zpravodaj Českého rozhlasu.

Opakování otřesů je běžné

Podle docentky Ireny Smolové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je v této oblasti běžné, že po velkém zemětřesení následují s odstupem času další otřesy.

„Pokud k nějakým seizmickým otřesům dochází, tak je velmi časté právě to, že se opakují. Doba opakování může být pět až deset dní. Doba, kdy je celý region ohrožen, je kolem jednoho měsíce. Hlavnímu otřesu často předchází menší otřesy, následuje fáze nejsilnějších otřesů a potom přicházejí tzv. dotřesy,“ vysvětluje Smolová.

Zemětřesením zničený kostel v Mirandole nedaleko Modeny | Foto: Reuters

„Oblast se vyznačuje tím, že jeden silný otřes je zpravidla doprovázen celou sérií dotřesů. Dnešní otřesy zhruba po tom týdnu byly o něco silnější, než je obvyklé, ale zase tak neobvyklé to není. Je třeba si uvědomit, že škála magnitud je logaritmická, takže pokles na škále, byť jde o desetiny, je poměrně značný. Zemětřesení, které je o stupeň nižší, má ve skutečnosti desetkrát menší amplitudy,“ potvrzuje seizmoložka z Geofyzikálního ústavu Jaroslava Plomerová.

Podle ní jsou obavy lidí, že může trvat i měsíce, než se země uklidní, celkem opodstatněné: „Nelze to vyloučit. Toto zemětřesení patří k těm silnějším. Jižní část Itálie je daleko více seizmicky aktivní, v severní části bylo naposledy velmi silné zemětřesení v roce 1976, které mělo magnitudu 6,5.“

Sever Itálie opět zasáhlo silné zemětřesení. Seizmologové nevylučují další otřesy

Číst článek

Od té doby podle ní v severní Itálii takto silné zemětřesení nebylo. „Energie, která se tam nahromadila v důsledku pohybu litosferických desek, se potřebovala uvolnit,“ říká seizmoložka.

„Celá Itálie, stejně jako Středomoří, leží na rozhraní dvou velkých litosferických desek – na severu je to deska euroasijská a z jihu deska africká. Tyto desky se střetávají právě v prostoru Středozemí, štěpí se na dílčí bloky a Itálie má tu nevýhodu, že leží právě na jednom z velmi výrazných rozhraní, kde navíc je ještě dílčí jaderská subdeska,“ popisuje docentka.

Desky do sebe narážejí a tak dochází k zemětřesení. V podobné situaci je v této oblasti například Řecko nebo Turecko. Další významnou evropskou lokalitou s častými otřesy je Island, kde se však projevují hlavně sopečnou činností.

Zemětřesení předvídat nelze

Vědci však podle seizmoložky Plomerové nemohou otřesy nijak dopředu předpovědět a obyvatele varovat: „Prognózy jsou převážně založeny na statistických pozorováních. A tam jen víme, že v nějakém delším časovém horizontu se dá předpokládat, že zemětřesení o určité intenzitě bude.“

„Pro Itálii existuje mapa seizmického rizika – oblast, kde nyní k zemětřesení došlo, patří v rámci čtyřstupňové škály ke středně rizikové zóně. Snadnější předpověď zemětřesení a jeho vývoje je v oblastech, které jsou rizikovější. Tam došlo k více zemětřesením a dají se z toho usuzovat i otřesy, které mohou nastat v následném období,“ objasňuje Smolová z Přírodovědecké fakulty.


Epicentrum úterního zeměstřesení se nacházelo severně od města Modena

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme